Piloti chtějí v protestech pokračovat, nejspíš ale jinou formou

02.12.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. prosince (ČTK) - Nespokojení piloti ČSA chtějí pokračovat v protestech proti údajnému vyvádění majetku z Českých aerolinií. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou mezi piloty uspořádalo České sdružení dopravních pilotů (CZALPA), jež protesty organizuje. Pravděpodobně se forma protestu ale změní, jejich konkrétní podoba zatím není jasná, uvedla dnes CZALPA.

Anketu vyhlásilo sdružení ve čtvrtek ve 23:00 a podle informací ČTK se jí dosud zúčastnilo na 130 pilotů, více než třetina všech zaměstnaných v ČSA. "Otázka pokračování protestů závisí na výsledku dnešního jednání s vedením ČSA," reagoval pro ČTK výkonný sekretář a mluvčí CZALPA Filip Gaspar. "Podle dohody s vedením společnosti konkrétní výsledky jednání sdružení zveřejní až dnes po 18:00," dodal s tím, že pokračování protestů jinou formou, než je současné využívání zdravotního volna, není vyloučeno.

Důvodem pravděpodobné změny protestů může být podle mediální zástupkyně sdružení pilotů Marcely Fialkové i omezený počet zdravotního volna, které mohou piloti během roku čerpat. Dalším důvodem může být i snižující se efektivita protestu, který ve čtvrtek ochromil zhruba polovinu letů ČSA (25 obousměrných letů), přičemž dnes ráno byly zrušeny již pouze dva lety.

Českým aeroliniím se pro posílení provozu podařilo pronajmout čtyři letouny od bulharské letecké společnosti Air Via, které by během dnešního dne měly podle mluvčí firmy Hany Hejskové pokrýt deset linek. Nahradí tak dceřiného charterového dopravce Holidays Czech Airlines, který ČSA pomohl ve čtvrtek. Páteční provoz je u charterových dopravců silnější, proto dnes Holidays Czech Airlines nemohou mateřské společnosti poskytnout stejnou míru letové kapacity, vysvětlila Hejsková.

Dopravní piloti protestují proti převedení celkem 11 letadel z ČSA do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines, která se zabývá nepravidelnou charterovou dopravou. Dochází tím údajně k vyvádění majetku ČSA a ohrožování jejich působení jako síťového dopravce. S tím pochopitelně nesouhlasí vedení společnosti, které oponuje tím, že přesun letadel probíhá v rámci stejné skupiny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK