Dow Jonesův index v závěru newyorského obchodování klesl o 0,6 bodu, tedy jen 0,01 procenta, na 12.019,42 bodu. Index technologického trhu Nasdaq naopak nepatrně vzrostl tempem 0,03 procenta na 2626,93 bodu.
Za celý týden Dow Jones získal zhruba sedm procent, což byl nejvyšší přírůstek od prudkého oživení akcií z března 2009. Nasdaq za týden posílil o téměř osm procent.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v listopadu překvapivě klesla na 8,6 procenta z říjnových devíti procent a dostala se nejníže za 2,5 roku. Americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 120.000 nových pracovních míst, což se zhruba shodovalo s odhady.
Investoři se připravují na příští týden, v jehož závěru se koná klíčový summit Evropské unie, zatímco Evropská centrální banka by mohla dál snížit úrokové sazby. V pondělí se Merkelová sejde k projednání návrhů změn smlouvy o EU s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a během týdne se před pátečním summitem povedou další rozhovory na nejvyšších úrovních.
"Narůstají očekávání, že až se lídři příští týden sejdou, budou mít pohromadě rámec, který povede k větší fiskální jednotě, což bude počátek řešení evropské dluhové krize," řekl agenntuře Reuters Nicholas Colas z newyorské firmy ConvergEx Group. Naděje na řešení krize podpořily hlavně akcie finančního sektoru, jehož index S&P Financials vzrostl o zhruba dvě procenta.
Euro dnes dočasně vystoupilo vůči dolaru na desetidenní maximum, nakonec ale po čtyřech dnech vzestupu oslabilo. Investoři jsou opatrní a čekají na další vývoj kolem dluhové krize v eurozóně. Příští týden budou vedle summitu EU sledovat zejména čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.
Zpráva o překvapivém poklesu míry nezaměstnanosti v USA zvýšila zájem o rizikovější aktiva, což obvykle podporuje kurz jednotné evropské měny. Euro se po jejím zveřejnění vyšplhalo až na desetidenní maximum 1,35505 USD. Později však sestoupilo na 1,3398 USD a proti čtvrtečnímu závěru kleslo o 0,5 procenta. Dolar vůči japonskému jenu posílil o 0,3 procenta na 77,94 JPY.
hp