Další z řady osudových týdnů pro eurozónu

05.12.2011 | , Limerik
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Začíná týden, kteří mnozí označují z pohledu eurokrize jako osudový, píše Jan Čermák, analytik ČSOB, ve své ranní glose.

 Na jeho konci má totiž proběhnout další ze série summitů EU, který má stejně jako ty předešlé rozhodnout o bytí a nebytí eurozóny. Kancléřka Merkelová a francouzský prezident budou prý údajně i dnes intenzivně dolaďovat svoje pozice před páteční schůzkou, kde chtějí ostatním členům unie představit plán, který by měl původně jen měnovou zónu posunout k fiskální unii. V té mají pravidla hry určovat ti rozpočtově odpovědní (čti Němci), přičemž ostatní dostanou výměnou za svoji poslušnost možnost čerpat levnější úvěry od některé z institucí eurozóny.

Aniž bychom chtěli již předem jakkoliv shazovat snahu čelních představitelů eurozóny rychle položit základy fiskální unie, přece jenom se domníváme, že je tento projekt během na dlouhou trať s nejistým cílem. A proto čistě pragmaticky doporučujeme daleko více pozornosti věnovat všem opatřením s cílem ulevit eurozóně, v nichž bude nějakým způsobem namočená ECB. V poslední době se totiž objevilo několik zajímavých spekulací, které naznačovaly, že by se věci v eurozóně mohly pohnout správným směrem. Jde například o možnost protažení operací na dodávání likvidity bankám z dosavadního maxima jednoho roku na dvoj či trojnásobek takové doby. Zajímavou úvahou je i spekulace, že ECB půjčí peníze (stovky miliard eur) MMF a fond tyto peníze výměnou za úspory a strukturální reformy poskytne Itálii a Španělsku. Neboli, velkým zemím unie, jež mají problémy s likviditou a nikoliv solventností.

A tak spíše než summit EU a tedy i konec týdne, doporučujeme zaměřit pozornost již na čtvrteční zasedání ECB, které může být velmi podnětné a to nejen proto, že by centrální banka měla podruhé v řadě snížit svoji refinanční sazbu o 25 bazických bodů.

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU