Maloobchodní tržby v říjnu meziročně stouply o 1,5 procenta

06.12.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. prosince (ČTK) - Říjnové maloobchodní tržby bez očištění se v Česku meziročně zvýšily o 1,5 procenta po zářijovém poklesu o půl procenta. K meziročnímu růstu přispěl zejména prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží. Opačně působil prodej potravin a pohonných hmot, uvedl dnes Český statistický úřad.

Tržby očištěné pouze o vliv počtu pracovních dní se v říjnu meziročně zvýšily o 1,5 procenta, stejně jako bez očištění. Oproti září se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy a pracovní dny zvýšily reálně o jedno procento.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v říjnu zvýšily reálně meziměsíčně o tři procenta. Meziročně, očištěné o pracovní dny i neočištěné, stouply o 8,5 procenta. Neočištěné tržby za prodej motorových vozidel, včetně náhradních dílů, se zvýšily o 10,3 procenta. Za opravy naopak klesly o 1,1 procenta.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezónně očištěné tržby zvýšily reálně meziměsíčně o desetinu procenta a meziročně očištěné o pracovní dny se snížily o 1,3 procenta shodně jako bez očištění. Meziročně neočištěné tržby za prodej pohonných hmot klesly o 4,5 procenta, za potraviny o 2,7 procenta. Naopak za nepotravinářské zboží vzrostly o 0,7 procenta.

Prodej potravin v říjnu klesl ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách, a to o 4,7 procenta, respektive o 2,6 procenta. Klesly také tržby v prodejnách s výrobky pro domácnost a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím. Vysoké tempo růstu, o 10,9 procenta, si i nadále zachoval prodej zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby. Tržby v maloobchodě s počítačovým a komunikačním zařízením stouply o 7,1 procenta. Po poklesu v předchozím měsíci se v říjnu vrátil k růstu prodej výrobků pro kulturu a rekreaci, stejně jako oděvů a obuvi.

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku činil 103,2 procenta a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot a potravin. Naopak nejvíce se snížily ceny v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, a to o 10,6 procenta, dodal ČSÚ.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK