Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstává od počátku loňského května na historickém minimu 0,75 procenta. Tuzemští analytici většinou předpokládají sazby beze změny minimálně po celý příští rok.
Podle nedávného vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera by ovšem mohla ČNB přistoupit k zvýšení sazeb, pokud bude kurz koruny dále klesat a začne vytvářet tlak na růst inflace. Koruna v posledních týdnech oslabila až k 26 korunám za euro, nyní ovšem opět mírně posiluje.
Podle Škopa by ovšem ke změně sazeb mohla ČNB přistoupit až v případě, že by koruna oslabila na 27 až 28 korun za euro. "Pokud se hospodářská situace v eurozóně a zejména v Německu bude dále zhoršovat, nevylučujeme další oslabování koruny. V ročním horizontu by se však měla situace stabilizovat a koruna se vrátit k posilujícímu trendu," uvedl.
Průměrný kurz koruny by podle Komerční banky měl v příštím roce být 24,91 Kč/EUR. ČNB příští rok očekává posílení měny na 23,10 Kč/EUR a v roce 2013 na 22,50 koruny za euro. V případě vyplnění alternativního scénáře ČNB by se ovšem kurz koruny pohyboval příští rok kolem 24,20 Kč/EUR a v roce 2013 na 23,90 koruny za euro.
Ekonomika by podle listopadové prognózy Komerční banky měla příští rok stoupnout o 0,5 procenta. "V pátek by ovšem Český statistický úřad měl zveřejnit údaje o národních účtech a my budeme naše výhledy revidovat. Zatím ovšem nevíme jakým směrem," uvedl analytik Jan Vejmělek. Inflaci zatím banka předpokládá letos 1,9 procenta, příští rok 2,8 procenta a v roce 2013 1,5 procenta.
Česká národní banka očekává příští rok růst ekonomiky o 1,2 procenta. ČNB rovněž vypracovala alternativní scénář ekonomického vývoje, který počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilováním kurzu koruny. V takovém případě by tuzemská ekonomika v roce 2012 podle ČNB dokonce klesla o 0,4 procenta. Podle ministerstva financí by tuzemská ekonomika měla v roce 2012 stoupnout o jedno procento.