V rámci chystaných daňových změn se zruší superhrubá mzda, sazba daně z příjmu fyzických osob se změní na 19 procent, zavede se daň z úhrnu mezd namísto pojistného pro firmy a změní se pravidla pro stropy, při jejichž překročení se už neplatí pojistné.
"Tato vstřícnost, která se týká zdanění loterijního byznysu, je vykoupena legitimní představou Senátu o tom, že daňová reforma, která z pohledu Senátu nese jistá rizika, bude posunuta po skončení mandátu této vlády," uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič.
Ministerstvo financí i vláda nicméně podle MfD předpokládají, že projekt jednotného inkasního místa spustí ještě v době svého mandátu, který by měl skončit v létě 2014. Ministerstvo by tak mělo přijít s novelou, která datum účinnosti zase vrátí do roku 2014. To je původní termín odsunu, o kterém se mluvilo, když byl zákon v Poslanecké sněmovně, píše list.
Daňové změny mají přinést zjednodušení správy odvodů a výběr daní a pojistného na jednom místě. Novinkou má být zaměstnanecký bonus, zároveň zůstává daňová výjimka na stravenky, snižují se odvody živnostníkům a od daně se osvobozují dividendy. Celkově se na těchto změnách rozpočet připraví o zhruba čtyřicet miliard korun.
Sociální demokraté, kteří jsou proti schváleným daňovým změnám, se dřívějšího rozjezdu reformy nebojí. „Myslím, že rozpočtová situace a nepřipravenost reformy výběru daní vládu nakonec donutí ponechat termín 2015," uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
Podle MfD není jisté, co vše vedle vrácení data zavedení jednotného inkasního místa o rok bude obsahovat budoucí novela. "Budeme reflektovat ekonomický vývoj, vnější prostředí v dluhové krizi a možná nás čekají úplně jiné daňové změny než ty, o kterých se v souvislosti se zřízením jednotného inkasního místa diskutovalo," dodal Minčič.