Šéfové států a vlád se řešení, jak unii a hlavně eurozónu z dluhové pasti vytáhnout, pokoušeli najít už několikrát. Prozatím se jim to však nepovedlo.
Kvůli problémům se začalo v unii otevřeně hovořit i o potřebě změny základní unijní smlouvy. To by ještě před časem bylo kvůli možným problémům s ratifikací, jaké se objevily v minulosti při schvalování lisabonské smlouvy, jen těžko představitelné.
Po změně smlouvy volá třeba Německo. Připouštějí ji i další státy. Otázkou je, jak rozsáhlá by reforma byla a zda by se šlo vydat jen změnou protokolu či otevíráním celé smlouvy. Od toho by bylo odvislé, jak by se změny ratifikovaly i to, jak dlouhý by tento proces mohl být.
Obecně jde o to, jak zpřísnit fiskální disciplínu a rozpočtový dohled. Týkat by se to mělo eurozóny. Jde také o automatické uvalování sankcí pro "hříšníky", kteří by nedodržovali dohodnutá pravidla, či pravidelné konání summitů eurozóny a podobně.
O tom všem se bude dnes a v pátek v Bruselu, na který nyní s napětím upírají pozornost finanční trhy i mezinárodní partneři unie, jednat. Diplomaté očekávají složité debaty. "Tenhle summit bude těžký, dlouhý, náročný. Mluví se o historickém nebo přelomovém summitu," řekla česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.