Potenciál ke zvýšení těžby ropy mají klíčové země na Blízkém východě a v severní Africe. Právě v těchto zemích se ale objevují náznaky, že vlády investice odklánějí do jiných odvětví.
"Pokud tedy těch investic nebude tolik, jak očekáváme, mohl by to být další impulz k růstu cen. Podle naší analýzy bychom cenu 150 dolarů (za barel) mohli vidět už kolem roku 2015," řekl Birol novinářům. V současné době se ropa Brent prodává kolem 109 dolarů.
Ve světě přetrvává vysoká poptávka po ropě, pro vyšší ceny ale hovoří i to, že státy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) nezvyšují těžbu tak, jak se předpokládalo. Z těchto důvodů je podle Birola správné, že Saúdská Arábie těží rekordní objemy ropy.
"Když dáte všechny tyto faktory dohromady, tak myslím, že je správné, když se bude víc těžit a víc do těžby investovat," řekl Birol. "Já bych očekával, že pozitivní vývoj z hlediska těžby a investic dřív nebo později do cen promítnou i trhy," dodal.
Zdroj v Saúdské Arábii agentuře Reuters tento týden řekl, že království v listopadu bez vlivu kondenzátů v průměru těžilo 10,047 milionu barelů ropy denně. To je nejvíce za několik desítek let.
Birol řekl, že ceny ropy se udrží vysoko několik let. Jejich růst by ale mohlo omezit zpomalení globální ekonomiky. Členové kartelu OPEC se ve středu sejdou ve svém sídle ve Vídni, aby projednali situaci na trhu. Trhy s žádnou změnu těžebních limitů nepočítají.