Přibližně polovina firem podle průzkumu předpokládá, že ponechá počty zaměstnanců beze změny. Třetina podniků zatím neví, jak bude dál postupovat, záležet prý bude na ekonomické situaci.
"Výsledky průzkumu svědčí o tom, že firmy jsou nyní velmi opatrné a vyčkávají," řekl ČTK mluvčí komory Petr Kopáček. Podniky se ale podle něj po první krizi poučily, že bezhlavé propouštění kvalifikovaných pracovníků v době krize je nešťastné, protože je poté obtížně získávají zpět.
S tím, jak se stále nedaří najít cestu z dluhové krize v eurozóně a jak se hospodářské problémy mění v problémy politické, rostou i obavy tuzemských podnikatelů, uvedl prezident komory Petr Kužel. "Jakékoliv předpovědi budoucího vývoje jsou nyní velmi ošidné a firmy se proto nyní racionálně připravují na další zhoršování situace. Omezují investice, šetří a jsou opatrné při nabírání nových zaměstnanců," dodal.
Opakující se signály snižující se domácí poptávky a postupně ochabující zahraniční poptávky vyvolávají u firem nejistotu, souhlasil mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Některé podniky, zejména ty se zahraničními vlastníky, přistupují k další redukci pracovníků. Takže místo mírného nárůstu počtu pracovníků se podle něj dá spíše očekávat stagnace, ale spíše další snižování počtu zaměstnanců. Razance bude záležet na dalším dost nepředvídatelném vývoji v zemích eurozóny, které je největším exportním trhem, podotkl.