Po šestiměsíčním vnitřním sporu mezi Saúdskou Arábií, která prosazovala zvýšení produkce, a zastánci snížení těžby a šroubování cen vzhůru pod vedení Íránu tak nakonec prosadil svou Rijád. Dnešní dohoda ministrů pouze zahrnuje dobrovolný závazek členských zemí, že v případě propadu světové poptávky sníží těžbu.
OPEC měla od konce roku 2008 stanovenu oficiální kvótu bez započtení Iráku na úrovni 24,84 milionu barelů ropy denně. Tehdy ji kartel snížil o rekordních 4,2 milionu barelů, aby reagoval na propad poptávky a cen v důsledku ekonomické recese.
Na letošní červnové schůzce kartel i přes silný růst cen ropy rozhodl, že proti vysokým cenám zasahovat nebude, protože jsou hlavně dílem spekulantů a zásobování trhu je v pořádku. Poté však země Arabského poloostrova v čele se Saúdskou Arábií svou těžbu výrazně zvýšily, aby zklidnily situaci na trhu. Postupně svou produkci zvyšuje Irák a v posledních týdnech navíc začala těžbu po občanské válce obnovovat Libye.
Zvýšená těžba Saúdské Arábie a dalších zemí držela v posledním půlroce ceny ropy na uzdě a jejich růst se zastavil také s ohledem na zhoršení vyhlídek evropské i globální ekonomiky. Cena severomořské ropy Brent se nyní pohybuje pod 110 dolary za barel proti dubnovému maximu 127 dolarů za barel.