"Růst vyžaduje několik věcí, v první řadě peníze, tedy financování. Toho lze obecně dosáhnout prostřednictvím půjček," řekl Orbán ve vysílání rozhlasové stanice MR1-Kossuth. "Půjčky mohou poskytnout komerční banky a také státní rozvojová banka MFB a instituce, které jsou s ní spjaty," řekl premiér.
"Prosazovat měnovou politiku, která podpoří hospodářský růst, ale může i centrální banka," dodal Orbán. Vláda předala parlamentu ke schválení návrh zákona o centrální bance, před nímž ale guvernér centrální banky András Simor varuje. Vláda prý získá příliš velké pravomoci a v jejích rukou se i bude soustředit velká část moci.
Centrální banka v listopadu zvýšila základní sazbu o půl procentního bodu na dvouleté maximum 6,50 procenta. Avizovala přitom, že k dalšímu zvýšení by mohla ještě sáhnout, aby zmírnila negativní reakci na snížení ratingu Maďarsku do spekulativního pásma, k němuž přistoupila agentura Moody's. Výnosy maďarských státních dluhopisů po snížení ratingu vzrostly nad osm procent.
Nejbližší zasedání bankovní rady maďarské centrální banky je v úterý. Ve stejný den banka zároveň zveřejní aktualizovaný výhled inflace.
V Budapešti je teď mise Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), která tam dnes končí neoficiální návštěvu. Chystá si podklady pro lednová jednání o poskytnutí finanční podpory, kterou Budapešť potřebuje k tomu, aby si udržela přístup k financování na trhu. Maďaři si chtějí domluvit záložní úvěr ve výši 15 až 20 miliard eur (asi 383 až 511 miliard Kč) na dobu tří až čtyř let.