Vagony vyráběla na samém sklonku socialistické éry vagónka ve východoněmecké Budyšíně a dodnes se jim občas přezdívá Honeckery. Kdyby vypukla válka, počítalo se s nimi do nemocničních vlaků, takže mají jako jedny z mála v Česku atypické uspořádání dveří. Ty jsou umístěné po dvojicích zhruba ve čtvrtině délky vagonu.
Celkem jich do Československa přišlo 320. Část zůstala na Slovensku a část už dráhy zkoušely přestavovat, vždy ale zůstalo jen u několika kusů. "Letos jsme zahájili rekonstrukci ověřovací série čtyř vozů a pokud se osvědčí, máme připravenou zakázku na 75 dalších vozů," řekl ČTK Blažek. "Myslím, že v těchto dnech se to bude vypisovat. Máme tu zakázku v plánu," dodal. Cena za jeden vagon se podle něj bude pohybovat okolo 10 milionů korun. Podle databáze vagonů specialisty Alana Butschka zbývá nerekonstruovaných vozů asi 221.
Cena rekonstrukce je ve srovnání s podobnými projekty relativně nízká. Vozy totiž už teď mohou jezdit rychlostí 160 kilometrů za hodinu, mají kotoučovou brzdu i centrální zavírání dveří. Interiér ale hodně pokulhává, jak z hlediska materiálů, tak hlavně prostorností. Může za to atypické uspořádání interiéru, které je projektované právě pro konverzi na nemocniční vagony.
"Interiér nahradíme pohodlnějším a modernějším. Je to optimální výchozí materiál na rekonstrukci," řekl Blažek. Rekonstrukce nebude zahrnovat klimatizaci, ale vagony budou nově mít centrální zdroj energie, elektrické zásuvky i vakuové WC. Kromě interiéru se vymění i dveřní systémy.
Dráhy s vagony počítají k řídícím vozům řady 961, jejichž dodávka se rozběhla na podzim a celkem by jich mělo být dodáno 34. Společně by měly sestavit vratnou soupravu, takže na jeden řídící vůz vycházejí zhruba dva nově rekonstruované vozy. "Honeckery" se pro vratné soupravy hodí i proto, že už teď mají datovou linku, která vede signály z řídícího vozu do lokomotivy. Řídící vůz řady 961 stojí asi 30 milionů korun, celá vratná souprava bez lokomotivy tak vyjde dráhy asi na 50 milionů.