Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje ceny energií a potravin, také zůstává záporná. Meziročně se ceny snížily o 1,1 procenta, v říjnu pak o 1,0 procenta. Během listopadu takto definované ceny klesly o 0,2 procenta a v říjnu o 0,4 procenta.
Japonci sledují vývoj inflace velmi podrobně a uvádějí celkem tři údaje, které se od sebe liší. Na rozdíl od jádrové inflace, jejíž součástí nejsou ceny potravin a energií, základní údaj obsahuje i ceny pohonných hmot, ale už ne kolísavé ceny čerstvého ovoce, zeleniny a plodů moře.
Třetím ukazatelem inflace je kompletní cenový index. Podle něj ceny v listopadu meziročně klesly o 0,5 procenta po říjnovém poklesu v rozsahu 0,2 procenta. Meziměsíčně ceny klesly o 0,2 procenta, zatímco v říjnu se o 0,1 procenta zvýšily.
Ekonomové u inflace nejvíce sledují její základní ukazatel. Zmíněný meziroční pokles cen o 0,2 procenta v základním měřítku inflace je v souladu s průměrnými odhady analytiků.
Zvláštní pozornost se věnuje vývoji cenové hladiny v metropolitní oblasti Tokia, tedy v hlavním městě a jeho širším okolí. Údaje tam bývají k dispozici s určitým předstihem, takže inflace v Tokiu slouží jako náhled budoucího vývoje cen ve zbytku země. Zatímco dnešní data o vývoji inflace jsou za listopad, pro metropolitní oblast Tokia už jsou to předběžná data za prosinec.
Meziročně se ceny v Tokiu v prosinci snížily o 0,3 procenta proti poklesu o 0,5 procenta v listopadu. To je trochu příznivější výsledek než se čekalo, protože analytici počítali s poklesem o 0,4 procenta. Meziměsíčně ceny o 0,1 procenta vzrostly, zatímco v listopadu se o 0,2 procenta snížily. Inflace cenového jádra meziročně vykazuje pokles o 1,1 procenta proti poklesu o 1,2 procenta v listopadu.