Kritici Pekingu tvrdí, že Čína uměle udržuje nízký kurz měny, aby získala výhody na globálním trhu. Levnější jüan usnadňuje odbyt čínského zboží v zahraničí, zatímco firmám z jiných zemí se hůře prosazuje proti čínské konkurenci. Nesprávně stanovený kurz například způsobí, že je americké zboží v Číně dražší, než by jinak mohlo být.
Spojené státy a některé další země vytrvale požadují, aby se kurz čínského jüanu utvářel na základě tržních sil, tedy bez administrativních zásahů. Levný jüan a horší odbyt amerického zboží v Číně zásadním způsobem přispívají k růstu obchodního deficitu Spojených států. Ve vztahu k Číně budou mít USA letos patrně rekordní obchodní deficit.
Zprávu o hlavních obchodních partnerech Spojených států dvakrát ročně vydává americké ministerstvo financí. Úřad tak i rozhoduje, zda se některé země z kategorie hlavních obchodních partnerů USA dopouštějí nekalých obchodních praktik, nebo prosazují takovou politiku, která není v souladu s pravidly volného obchodu. Ministerští úředníci tvrdí, že Čína na poslední dvoustranné schůzce před měsícem slíbila, že učiní jüan pružnější vůči ostatním měnám.
Přestože Američané odmítli Čínu označit za zemi, která manipuluje kurzem své měny, kritický postoj vůči Pekingu zachovávají. Čínská měna je podle nich výrazně podhodnocená a její dosavadní zhodnocení je pořád ještě nedostatečné. Peking má podle zprávy v této oblasti učinit větší pokrok. Americké ministerstvo prý bude tlačit na změnu politiky v tom smyslu, aby se vyrovnaly podmínky a čínská měna byla flexibilnější.
Nejnovější zpráva, která hodnotí hlavní obchodní partnery USA, měla být vydána už 15. října. Washington ale její zveřejnění odložil, aby dal Pekingu šanci ukázat případný pokrok na zmíněných dvoustranných jednáních, která se konala v listopadu.
Čína kurz jüanu poprvé částečně uvolnila už v roce 2005. Do té doby kurz fixovala kolem 8,27 CNY/USD, zatímco nynější kurz činí asi 6,32 CNY/USA. To znamená, že jüan od té doby zpevnil už asi o 24 procent. Pokud by se vzal v úvahu přepočet na inflaci, zpevnění bude ještě výraznější. V roce 2008 Peking sice měnu opět zafixoval, učinil tak ale pouze na přechodnou dobu, aby ekonomiku ochránil před dopady globální krize.
Loni v červnu Čína kurz jüanu znovu uvolnila. Měna od té doby zpevnila o téměř osm procent.