Od Nového roku vstupuje v účinnost novela zákona, která poplatek zvyšuje z dosavadních 500 korun na 1000 korun. Zvýšení poplatku má státu podle vlády přinést přes 300 milionů korun ročně. Zvýšení kabinet zdůvodňuje tím, že nynější poplatek platí od roku 1994 a od té doby se nezvyšoval.
"Zvýšený zájem v závěru letošního roku o zápisy do katastru nepochybně je. Fronty se však tvoří jen krátkodobě, rozhodně to není čekání na několik hodin" uvedl Večeře. Například v Praze katastrální úřady přijaly za prosinec kolem 9000 žádostí o zápisy. Obvyklý měsíční průměr je 6000 až 7000 žádostí, poznamenal Večeře.
Nápor žadatelů v závěru roku podle předsedy ČÚZK chod katastrálních úřadů nezpomalí. V prvních dvou měsících roku na katastr chodí zpravidla míň lidí, takže úředníci budou mít dost času na to, aby aktuální žádosti o zápisy vyřídili, řekl Večeře.
Na poplatcích katastrální úřady vyberou stovky milionů korun ročně. Například předloni to bylo 596 milionů korun, z toho 316 milionů korun bylo za vklady do katastru.
Vláda svůj návrh na zvýšení poplatků vláda zdůvodňovala i tím, že v Česku se platí nejnižší správní poplatky za zápisy práv do katastru nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi EU. Například na Slovensku se za zápis platí 66 eur, tedy asi 1600 korun.