Rizika rozpadu eurozóny vzrostla, řekl šéf Standard Chartered

01.01.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn/Paříž 1. ledna (ČTK) - Rizika rozpadu eurozóny se zvýšila, protože evropští političtí vůdci zatím žádné smysluplnější řešení dluhové krize nenabídli. Řekl to britskému nedělníku Sunday Telegraph šéf banky Standard Chartered Peter Sands. Naopak guvernér francouzské centrální banky v den desátého výročí zavedení hotovostního eura vyjádřil víru v zářnou budoucnost společné měny, pokud se podaří prosadit dohoda z prosincového summitu Evropské unie.

"Eurozóna vstupuje do roku 2012 s velmi nepříznivými vyhlídkami ... a zvýšenou možností, že ji některé země opustí," řekl Sands. "Nikdo by neměl podceňovat, jak velký dopad to bude mít, protože by bylo velmi těžké zvládnout riziko nákazy, i kdyby šlo jen o Řecko... Mělo by to dopad na celý svět."

"Domnívám se, že pravděpodobnost odchodu některých zemí z eurozóny se zvýšila, protože se vyhlásilo už několik plánů na řešení problémů za sebou, ale žádný prostě trhy nepřesvědčil. Současná struktura a velikost eurozóny bude nakonec fungovat jen v případě, že na trzích zavládne přesvědčení, že něco takového stojí za to podporovat," řekl Sands podle agentury Reuters.

Šéf francouzské centrální banky Christian Noyer měnovou unii bránil a řekl, že euro by se mohlo v případě vyřešení dluhové krize stát hlavní světovou měnou. "Během deseti let možná bude euro jedničkou mezi světovými měnami," uvedl Noyer v článku listu Journal du Dimanche, který připomněl desetiletí od zavedení mincí a bankovek eura.

"Jestliže zavedeme všechna rozhodnutí bruselského summitu, vyjdeme z krize silnější," řekl Noyer. Představitelé EU se 9. prosince dohodli zejména na návrzích zpřísněného dohledu nad rozpočty členských zemí eurozóny.

O tom, že se euro stane hlavní světovou měnou, politici a centrální bankéři v EU nahlas snili v prvních letech po technicky úspěšném zavedení nové měny. Nikdo z nich však tehdy neupozornil na strukturální vady jednotné měny, které se přitom projevily už při první krizi. Dnes jsou tyto vady všeobecně známé, jak Journal du Dimanche doložil posledním průzkumem veřejného mínění - podle něho považuje zavedení eura za špatný nápad 50 procent Francouzů a schvaluje jej jenom 35 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK