Analýza odolnosti jaderných elektráren v Evropské unii přichází po neštěstí v japonské elektrárně Fukušima v březnu 2011 po zemětřesení a následné ničivé cunami. EU se v reakci na neštěstí dohodla, že prozkoumá 143 reaktorů v regionu, aby ujistila, že evropská jaderná zařízení jsou připravena na nečekané události.
Slovensko provozuje po dvou reaktorech v jaderných elektrárnách Mochovce a Jaslovské Bohunice. Další dva reaktory v Mochovcích se staví a mají být dokončené v letech 2012 a 2013.
Slovenské testy zahrnovaly analýzu nečekaných událostí, jako zemětřesení, povodeň, výpadek proudu, dlouhodobé přerušení dodávek vody a dlouhodobé výpadky dalších systémů kontroly. Úřad dodal, že v reakci na zkoušky pouze podnikl další bezpečnostní opatření, jako zvýšil počet záložních naftových generátorů a rozhodl o zakoupení ručních, přenosných pump pro případ povodní.
Francie a Slovensko jsou ze zemí EU nejvíce závislé na výrobě jaderné energie. Energie z jádra v obou zemích tvoří více než 50 procent jejich produkce elektřiny, napsala agentura Reuters.
Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v pondělí oznámil, že předal Evropské komisi národní zprávu o bezpečnostním stavu českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Hodnocení elektráren neodhalilo žádnou bezpečnostní vadu, která by vyžadovala neodkladné řešení.