Soudce Jiří Rada nyní rozhoduje o tom, jestli ECM pošle do konkurzu, nebo povolí reorganizaci firmy. Podmínkou pro povolení reorganizace je, aby byl celkový obrat dlužníka za poslední účetní období nejméně 100 milionů korun. Soudci ale není jasné, co termíny jako "celkový obrat" a "čistý obrat" přesně znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl. Radu od ministerstva financí žádá také ohledně odborných posudků poradenských firem, jejichž závěry se neshodují.
"Vyjádření orgánu veřejné moci soud považuje v této věci za vhodnější než případné ustanovení znalce, a to s ohledem na možné střety zájmů či podjatost, které je vyvoláno specifickým složením insolvenčních věřitelů," uvedl soudce Rada.
Insolvenční řízení s ECM trvá od jara 2011. Od července byla ECM v konkurzu, Vrchní soud v Praze však rozhodnutí o konkurzu v říjnu kvůli procesním chybám zrušil. Opakovaná schůze věřitelů v listopadu o způsobu řešení úpadku developera nerozhodla, od té doby se čeká na výrok soudu. Lhůta pro jeho rozhodnutí není.
Věřitelé přihlásili v insolvenčním řízení s ECM pohledávky za 9,5 miliardy korun. Insolvenční správce Ivo Hala z toho ale uznal jen pohledávky za 2,2 miliardy korun.
Reorganizaci kromě předsedy představenstva a generálního ředitele ECM Milana Janků jako způsob řešení dluhů předložila také společnost Astin Capital Management, která zastupuje část držitelů dluhopisů. V insolvenčním řízení s ECM přihlásila vůbec největší pohledávku kolem tří miliard korun. Insolvenční správce Hala ale nárok Astin Capital neuznal.
Naopak konkurz ECM kromě insolvenčního správce prosazuje například firma Glancus Investments ze skupiny PPF.
ECM je známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci. Společnost založil v roce 1991 podnikatel Janků.