Výměny dohodnuté už v roce 1999 stály chovatele nemalé peníze. "Do konce roku 2011 bylo investováno do výměny zhruba 1,2 miliardy Kč," uvedla dnes Tůmová s tím, že částka bude dále růst. Výměna klecí totiž bude pokračovat i v letošním roce. "To je legislativně naprosto v pořádku," řekla s tím, že do konce roku 2011 nebylo nutné všechny klece vyměnit. Od ledna 2012 je však ve starých klecích zakázáno chovat nosnice a produkovat vejce.
Takzvané obohacené klece mají přinést větší komfort pro chovanou drůbež, zároveň však zvyšují náklady chovatelů, a tím i cenu jimi produkovaných vajec. V obohacených klecích je pro každou slepici vyhrazena o třetinu větší plocha, musí mít také k dispozici hrabaniště, hnízdo nebo například hřad. Zatímco v konvenční kleci vychází na jednu slepici 550 centimetrů čtverečních, v obohacené kleci je to 750 centimetrů čtverečních.
Zemědělci v několika státech unie na rozdíl od jejich českých kolegů termín pravděpodobně nestihli. Mezi těmito zeměmi je třeba Belgie, Francie, Španělsko, Rumunsko i sousední Polsko. Právě dumpingových dovozů vajec ze země severního souseda ČR se přitom čeští chovatelé nejvíce bojí a ministerstvo zemědělství chce dovozy vajec z těchto zemí znemožnit.
"Samozřejmě, pokud jde o obchod s vejci, zásilky do ČR prověřujeme. Z EK jsme obdrželi seznam chovů z členských zemí, které podmínky splnily, a to je vodítkem pro případné kontroly," podotkl Duben s tím, že veterináři zatím žádné problémy nezjistili.