Část zaměstnanců velkých firem oslaví Silvestra v kanceláři

20.12.1999 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jsme připraveni, tvrdí řada českých firem

Jsme připraveni, tvrdí řada českých firem. Naši experti budou počítače hlídat i v noci z

31. prosince na 1.ledna.
Stále není jasné, zda na celém světě s prvními okamžiky posledního roku tisíciletí začne počítačová apokalypsa, nebo zda je problém roku 2000 (Y2K) jen uměle vytvořený strašák. Přesto kvůli tomuto fenoménu proinvestovaly firmy po celém světě desítky miliard dolarů. V posledních dnech zdůrazňují jednotlivé firmy ze všech koutů naší planety, že se na příchod nového roku důkladně připravily a že jim žádné nebezpečí nehrozí. Horlivě jsou ubezpečováni jak klienti, tak obchodní partneři firem. Výjimkou nejsou ani společnosti, které působí v České republice.
Kolik stojí nové datum?

Na ochranu

před možnými dopady vydal švédskošvýcarský strojírenský gigant ABB Group v letech 1998 a 1999 čtvrt miliardy dolarů ve všech svých pobočkách na celém světě. Jen v České republice firma vynaložila přibližně dvacet milionů korun. Peníze byly vynaloženy především na informační kampaň a zřízení informačního centra pro zákazníky. Náklady spojené s problémem roku 2000 se podle vyjádření Karla Samce, mluvčího další strojírenské společnosti Škody Plzeň, pohybovaly řádově v milionech.

Naopak Tomáš Zikmund, tiskový

mluvčí petrochemické společnosti Unipetrol, tvrdí: "Naše náklady na projekt roku 2000 nejsou přesně vyčísleny, ale nejsou velké." Zřejmě nejvíce investují do řešení problému banky. "Částka spojená s řešením problému Y2K se pohybuje okolo 400 milionů korun," říká Tomáš Pavlovský z Komerční banky. Nákladnost příprav v bankovnictví potvrzuje i Jaroslav Foršt, vedoucí projektu na rok 2000 v české pobočce Bank Austria Creditanstalt (BACA): "Vynaložily se desítky milionů korun na projekt související s příchodem roku 2000." Banky neponechaly náhodě ani zajištění dodávek elektrické energie v případě krátkodobého výpadku ze strany dodavatelů. Pro tuto situaci mají zajištěny své vlastní zdroje energie.

"Výdaje spojené s přechodem na rok 2000 se podle mého odhadu mohly pohybovat v řádu jednotlivých milionů, podle velikosti společnosti a podle toho, jak moc je závislá na počítačových technologiích," uvedl pro LN Jiří Moser, odborník ze společnosti PricewaterhouseCoopers. Stejný názor má i počítačový expert Jan Kotek ze

společnosti Sybase, která se zabývá informačními systémy v podnikové sféře. Ten zároveň dodává: "Milionové hodnoty jsou spíše výjimkou, protože před rokem 1989 se k nám nedovážely informační technologie v masovém měřítku." Po tomto datu se do ČR podle něj dostaly modernější technologie, které byly na problém roku 2000 už připraveny.
Australané dají vědět

Problém "štěnice tisíciletí" kromě vydaných nákladů způsobí, že proti minulosti bude muset vyšší počet zaměstnanců pracovat na přelomu roku. Silvestr a Nový rok tak budou v práci "slavit" například pracovníci bank, telekomunikačních společností, ale i výrobních podniků. Ze všech profesí budou na konci roku vytíženi především informatici. V BACA bude fungovat od posledního dne v roce až do 3. ledna 2000 kr

izové centrum. "Hned po půlnoci se budou kontrolovat hlavní informační systémy," říká Foršt, který dodává: "Detailní kontroly budou pokračovat i v následujících dvou víkendových dnech." Podobná situace nastane i v Komerční bance, kde krizový štáb zahájí činnost v deset hodin večer na Silvestra a skončí až 3. ledna příštího roku.

"Hodláme využít víkend na začátku roku k ověření, že všechno správně funguje v reálných podmínkách," poznamenává k výjimečné službě Pavlovský. Štáby odborníků budou muset pracovat na přelomu roku i v dceřiných společnostech petrochemického gigantu. Ve výhodě jsou firmy, které mají zahraniční pobočky. O případných problémech počítačů s přechodem na rok 2000 se totiž mohou dozvědět s "předstihem". Kvůli časovému posunu může pobočka fir

my například v Austrálii informovat o svých potížích svůj evropský protějšek, který tak získá náskok na odstranění zdrojů možných potíží. Toto plus však nebudou mít jen velcí nadnárodní obři, ale například i společnost Česká rafinérská a její spolumajitel firma Unipetrol. "Budeme dostávat informace od obchodních partnerů České rafinérské z Austrálie a Japonska," říká Zikmund.

Zdroj: LN z 20. 12. 1999

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU