"Očekávám, že dostaneme nabídky na dva bloky. Až vyhodnotíme ty nabídky, řeknu vám, jak moc jsem přesvědčený, že ty dva bloky postavíme, kdy je postavíme a s kým to budeme stavět. Očekáváme nabídku těch nejlepších technologií, které jsou dnes v jaderné branži dostupné," řekl deníku Beneš.
O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
ČEZ si před dvěma lety chtěl otestovat možnost slevy, to se ale podle Beneše ukázalo jako nerealistické. Šéf ČEZ také upozornil na změnu legislativy. Loňská novela zákona o veřejných zakázkách, podle něhož ČEZ tendr vypsal, totiž připouští opční právo jen do výše 30 procent hodnoty původní zakázky. To by nestačilo ani na stavbu jednoho dalšího jaderného bloku.
Když ČEZ uvažoval o výstavbě pěti bloků, odborníci spekulovali o zakázce za 500 miliard korun. V reálném případě dvou temelínských reaktorů půjde pravděpodobně o částku minimálně 200 miliard Kč. I tak jde podle listu na české poměry o obří tendr.
Ačkoli se v tendru na Temelín mluví o dalších třech reaktorech v Evropě bez přesného určení, od počátku bylo jasné, že ČEZ má na mysli české Dukovany a slovenské Jaslovské Bohunice. Ústup od opce v temelínském tendru ale neznamená, že by se další projekty neměly realizovat. "Myslím, že v těchto případech bude nové výběrové řízení až za několik let," řekl dnešnímu E15 Beneš.
jap