Míra nezaměstnanosti se podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v prosinci zvýšila o 0,6 procentního bodu na 8,6 procenta. Počet nezaměstnaných vzrostl o 32.047 na 508.451. Oba údaje jsou nejvyšší od dubna loňského roku.
"Bohužel nemáme dobré zprávy o budoucnosti. Obáváme se, že růst nezaměstnanosti bude pokračovat," uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. V lednu podle něj míra nezaměstnanosti bude nad devíti procenty. Delší výhled je prý ještě horší. Finanční trhy se kvůli předlužení jihu Evropy budou bát rozpadu eurozóny a stále více se bude mluvit o možnosti recese. "Pokud nějakému podniku porostou zakázky, spíš přetíží stávající kapacity, než aby nabíral nové lidi," dodal.
Podobný názor má i analytik Komerční banky Jan Vejmělek. "Nižší růstová dynamika celé ekonomiky a ne příliš optimistické vyhlídky na letošní rok se promítají do neochoty zaměstnavatelů vytvářet nová pracovní místa," uvedl s odkazem na údaje MPSV. Podle nich totiž počet volných míst meziměsíčně klesl o 2,8 procenta na 35.784. Na jedno místo tak připadalo v průměru 14,2 evidovaných uchazečů o práci.
Výrazné očekávané hospodářské zpomalení pro rok 2012 tak podle Vejmělka nevytváří příznivé podmínky pro snižování míry nezaměstnanosti, spíše naopak. "Pro letošní rok se tak obáváme růstu míry nezaměstnanosti, již během prvního čtvrtletí může dojít k pokoření devítiprocentní úrovně," varuje Vejmělek. Na konci roku by se míra nezaměstnanosti mohla pohybovat kolem 9,3 procenta, dodal.
Napomoci pracovnímu trhu by podle hlavního ekonoma UniCredit Bank mohl až počátek jara. "Pod půl milionu nezaměstnaných bychom se měli dostat po rozběhu sezonních prací v dubnu," míní. O celkovém vývoji nezaměstnanosti však podle něj poskytnou signál až lednové statistiky.
Podle MPSV by se v lednu měla nezaměstnanost zvýšit o zhruba 0,3 procentního bodu. Za prosincový vývoj podle ministerstva mohou především sezonní faktory. "Růst nezaměstnanosti na konci roku patří ke každoročně se opakujícím jevům," uvedla jeho mluvčí Viktorie Plívová.
To potvrzují i analytici. "Jde o tradiční jev, kdy končí velká část sezonních prací," okomentoval vývoj Libor Stodola z PwC Česká republika. Ekonomika přitom podle něj není v kondici, aby tento úbytek pracovních příležitostí vykompenzovaly jiné faktory.