"Bohužel nemáme dobré zprávy o budoucnosti. Obáváme se, že růst nezaměstnanosti bude pokračovat," uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. V lednu podle něj míra nezaměstnanosti bude nad devíti procenty. Podobný názor má i analytik Komerční banky Jan Vejmělek. "Nižší růstová dynamika celé ekonomiky a ne příliš optimistické vyhlídky na letošní rok se promítají do neochoty zaměstnavatelů vytvářet nová pracovní místa," uvedl s odkazem na údaje MPSV. Podle nich totiž počet volných míst meziměsíčně klesl o 2,8 procenta na 35.784. Na jedno místo tak připadalo v průměru 14,2 evidovaných uchazečů o práci.
Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 75 okresech. Největší byl v okrese Prachatice, o 24 procent. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okrese Jeseník, 16,8 procenta, nejnižší pak v okrese Praha-východ, 3,3 procenta.
Podle analytika ČSOB Petra Dufka je nárůst dán tím, že na úřady práce míří především lidé, kteří jsou zaměstnaní jen na sezonní práce. Týká se to například oblasti služeb, zemědělství či stavebnictví. "Vzhledem k oblibě pracovních smluv na dobu určitou je to tedy právě prosinec, který s sebou nese výrazné rozšíření řad nezaměstnaných," uvedl Dufek.
Napomoci pracovnímu trhu by podle hlavního ekonoma UniCredit Bank mohl až počátek jara. "Pod půl milionu nezaměstnaných bychom se měli dostat po rozběhu sezonních prací v dubnu," míní. O celkovém vývoji nezaměstnanosti však podle něj poskytnou signál až lednové statistiky. Průměrná míra registrované nezaměstnanosti za celý rok 2011 činila 8,6 procenta a meziročně byla o 0,4 procentního bodu nižší.
K prosincové inflaci o 2,4 procenta nejvýznamněji přispělo zdražení pohonných hmot a potravin. Obchodníci se již několik měsíců připravovali na zvýšení dolní sazby DPH a své ceny zvyšovali v předstihu, shodli se analytici oslovení ČTK. Měnová politika České národní banky (ČNB) může podle nich i nadále setrvat u rekordně nízkých úrokových sazeb.
Prosincová meziroční inflace byla o 0,7 procentního bodu vyšší, než odhaduje ČNB ve své aktuální prognóze. Za rozdílem jsou především ceny potravin. Je velmi pravděpodobné, že se v cenách potravin v posledních třech měsících loňského roku s předstihem projevilo zvýšení snížené sazby DPH, které nastalo od ledna 2012, uvedl ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub.
Nejvíce stouply ceny mléka, mléčných výrobků, vajec, masa a pečiva, řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Inflaci podle něj naopak tlumil brzký začátek zimních slev a výprodejů oblečení a obuvi. Sezona slev obvykle začíná v lednu, tentokrát začaly ceny výrazně klesat již v prosinci, dodal.
Průměrná meziroční míra inflace za loňský rok byla 1,9 procenta, což je o 0,4 procentního bodu vyšší než v roce 2010.