Agentura již dříve zařadila Itálii, Španělsko, Belgii, Irsko, Slovinsko a Kypr do režimu pozorování s negativním výhledem. Rating těchto zemí by podle dnešní zprávy mohl klesnout až o dva stupně.
Pozornost finančních trhů se nyní soustředí především na silně zadluženou Itálii, která je třetí největší ekonomikou eurozóny. David Riley, který má v agentuře Fitch na starosti státní ratingy, označil Itálii za "frontovou linii" evropské dluhové krize.
"O budoucnosti eura se bude rozhodovat u bran Říma," uvedl Riley. Itálie se nyní potýká s růstem úroků u státních dluhopisů. Nová vláda premiéra Maria Montiho musí podle Rileyho přesvědčit investory, že má správnou strategii pro omezení rozpočtových výdajů i pro hospodářský růst, napsala agentura AP.
Úrok u desetiletých italských dluhopisů se dnes pohyboval kolem sedmi procent. To je hranice, po jejímž překonání byly vlády Řecka, Irska a Portugalska nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc.
Riley upozornil, že problémům kvůli vysokému zadlužení čelí rovněž Francie, která je druhou největší ekonomikou eurozóny. Agentura Fitch však podle něj nepředpokládá, že by Francie letos přišla o svůj špičkový rating.