Vláda schválila odstranění škod po těžbě uranu

11.01.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. ledna (ČTK) - Vláda dnes schválila plán na odstraňování škod po těžbě uranu v oblasti Stráže pod Ralskem, které by mělo trvat do roku 2042 a stát bude 31,3 miliardy korun. Vyplývá to z informací ČTK. Náklady ale nezatíží státní rozpočet, neboť sanace ekologických škod bude financována z prodeje privatizovaného majetku a dalších zdrojů. Materiál vládě po několikaměsíčním odkladu znovu předložili ministr průmyslu a obchodu a ministr financí.

"V rámci celého procesu zahlazování následků hornické činnosti, který probíhá v několika lokalitách České republiky, je právě odstraňování následků chemické těžby uranu ve Stráži pod Ralskem finančně i technicky nejnáročnější. Odstraňuje se tu jedna z největších škod na životním prostředí v České republice," uvedl již dříve mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Jiří Sochor.

Součástí materiálu je také návrh smlouvy mezi ministerstvem financí a státní společností Diamo, která je za odstraňování škod odpovědná, o způsobu financování sanací. Objemy přidělených prostředků mají být MPO schvalovány v pětiletých cyklech prostřednictvím aktualizovaných technických projektů. Zároveň bude vládě pravidelně předkládána zpráva o účelnosti vynakládaných finančních prostředků za uplynulé období.

Ve Stráži pod Ralskem a Hamru na Jezeře se uran těžil od 60. let minulého století. Vytěžilo se ho tam kolem 25.000 tun, což představovalo čtvrtinu produkce České republiky. V zemi tam podle odhadů leží ještě kolem 115.000 tun, vytěžit by ale bylo možné asi polovinu. K radikálnímu útlumu těžby uranu v Česku přistoupily úřady v 90. letech z ekologických důvodů.

Jediným místem nejen v Česku, ale i v celé střední Evropě, kde se uran v současné době ještě těží, je Rožná na Žďársku. Zde se uran těží více než půl století a přestože již několikrát bylo avizováno ukončení těžby, měla by trvat ještě několik let. Zásoby v oblasti jsou a podle těžařů je jejich dobývání stále rentabilní. Loni se v Rožné vytěžilo 224 tun uranu.

sos lko vju

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK