Merkelová na společné tiskové konferenci vyzdvihla, že se Montimu a jeho vládě "podařilo během několika dní v Itálii prosadit mimořádně důležitá a pozoruhodná opatření týkající se konsolidace rozpočtu a zavádění strukturálních reforem". Je přesvědčena, že to Itálii posílí a zlepší její hospodářské perspektivy.
Třetí největší ekonomika eurozóny se potýká s vysokým zadlužením. Montiho vláda ve snaze zabránit hrozícímu hospodářskému kolapsu a uklidnění investorů prosadila v parlamentu soubor úsporných opatření ve výši přes 30 miliard eur (774 miliard Kč) a chystá další kroky na podporu růstu.
Navzdory vážné situaci, v níž se jeho země nachází, utvrzoval italský premiér kancléřku, že od Itálie eurozóně dluhová nákaza nehrozí a evropští partneři mohou s Římem nadále počítat.
Kromě italského boje s finančními problémy dnes oba politici rozebírali také ekonomickou situaci v Evropě a vyslovili se pro zavedení dalších prorůstových opatření. Monti současně podpořil novou daň na finanční transakce, ale pouze v případě, že na ni přistoupí EU jako celek.
Zdanění finančních operací na trzích nyní nejhlasitěji prosazuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který nevyloučil jeho realizaci samostatně nebo pouze v zemích eurozóny, neboť některé unijní státy mimo euroblok v čele s Británií jsou proti němu. Merkelová po pondělní schůzce se Sarkozym soukromě připustila možnost zavedení této daně jen v 17 státech měnové unie, což vyvolalo roztržku s koaličními liberály, kteří stejně jako Monti souhlasí s tímto opatřením jen na celoevropské úrovni.