Novela má do českého práva zavést evropskou směrnici, která se týká hlavně informační povinnosti vůči evropským úřadům, možnosti konzultací a spolupráce i řešení sporů mezi hlídači trhů. Směrnice nabyla účinnosti počátkem tohoto roku. EU v ní promítla reorganizaci dohledu nad finančními trhy na základě zkušeností, které získala z krize v letech 2008 a 2009, poznamenal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Nový systém dohledu má dva pilíře. Na úrovni ekonomik působí Evropská rada pro systémová rizika a na mikroúrovni hned tři nové úřady dozírající na bankovnictví, pojišťovnictví, zaměstnanecké penzijní fondy, cenné papíry a trhy. Součástí systému dohledu je i Česká národní banka.
Přijatá změna zákonů se dotkne nejen centrální banky, ale i dalších finančních institucí. Podle vlády půjde zejména o banky, pobočky zahraničních bank, kampeličky, obchodníky s cennými papíry, nebo investiční a penzijní fondy.
Sněmovna do předlohy přidala právo ČNB na informace o emisích dluhopisů kvůli statistickým účelům. Zákon o dohledu nad kapitálovým trhem tak bude obsahovat ustanovení týkající se tuzemských emitentů dluhopisů v zahraničí nebo obdobných cenných papírů vydávaných podle zahraničního práva. Tito emitenti budou muset ČNB poskytnout nejpozději k datu emise údaje o jejím objemu, místu vydání, formě, podobě, výnosu i splatnosti dluhopisů.