Z téměř 50 ekonomů, kterých se v anketě dotazovala agentura Reuters, zachování velikosti programu kvantitativního uvolňování předpověděli všichni až na jednoho. Banka totiž strop odkupů už loni v říjnu zvýšila o 75 miliard liber.
Ekonomové ale předpokládají, že centrální banka se bude snažit ekonomiku už v únoru znovu podpořit. Většina jich odhaduje, že centrální banka do finančního systému napumpuje likviditu za 50 miliard liber.
Činitelé centrální banky v posledních měsících už několikrát upozornili, že britské ekonomice hrozí i návrat do recese. Británie tvrdě doplácí na dopady dluhové krize, se kterou se potýkají země eurozóny. Ty jsou hlavním obchodním partnerem Británie.
Nepříliš jednoznačná makroekonomická data, které byla v poslední době v Británii zveřejněna, nahrávají názorům, že centrální banka s dalším rozšířením programu kvantitativního uvolňování počká minimálně do února. Do té doby totiž skončí současné kolo uvolňování a centrální banka už bude mít k dispozici také data o vývoji inflace a HDP.
Inflace v Británii se dlouho držela na tříletém maximu nad pěti procenty a snižovat se začala až nedávno. Centrální banka očekává další pokles cen a do konce letošního roku nevylučuje míru inflace pod dvěma procenty. Tím by se dostala na úroveň, kde chce centrální banka inflaci dlouhodobě mít. Za poklesem cen ale bude hlavně útlum ekonomiky a konec jednorázových opatření, jakým bylo například zvýšení daní.