"Všichni věděli, že se to stane. Navíc je to pouze jedna agentura," poznamenal šéf pro globální měnovou strategii ve společnosti Brown Brothers Harriman Marc Chandler. Konkurenční agentury Moody's Investors Service a Fitch Ratings ke snížení ratingu zemí eurozóny ještě nesáhly a například analytici Fitch před nedávnem uvedli, že snížení ratingu Francie v letošním roce nepředpokládají.
Analytici v New Yorku třeba Evropanům vzkazují, že mohlo být i hůř. S&P totiž rating Francie snížila pouze o jeden stupeň, ačkoliv před několika týdny varovala, že snížení ratingu může být až o dva stupně. Za pozornost stojí i to, že S&P ušetřila klíčovou ekonomiku eurozóny, tedy Německo. I nad ním se vznášela hrozba, že by mohlo svůj ceněný rating AAA ztratit. To se ale nestalo.
S&P už v prosinci investory upozornila, že by v krátké době mohla snížit úvěrový rating až 15 zemím eurozóny. To je podle analytiků i hlavní důvod, proč finanční trhy nečeká hluboký propad. Mnohé naznačilo už obchodování v pátek, protože spekulace o bezprostředním snížení ratingu Francie a dalších zemí eurozóny prosáklo na trh v době, kdy se ještě obchodovalo jak v Evropě, tak v USA.
Na rozdíl od Fitch a Moody's má agentura Standard & Poor's ve zvyku informovat vlády zemí, kterým se chystá snížit rating, 12 hodin předtím, než zprávu zveřejní. Vzhledem k tomu, že politici zpravidla nejsou schopni takové informace udržet v tajnosti, na trh zpráva často prosákne dřív. To se stalo i loni v srpnu, kdy S&P snížila rating Spojených států. Finanční trhy tehdy také dostaly avízo ještě před zveřejněním.
Akciové trhy v Evropě i v USA v pátek po prvních spekulacích o bezprostředním snížení ratingu většiny zemí eurozóny sice trochu oslabily, ztráty ale nepřesáhly jedno procento. Do konce obchodování pak ztráty jen snižovaly a například hlavní index francouzských akcií CAC 40 uzavřel se ztrátou pouze 0,1 procenta. Burza ve Frankfurtu podle index DAX oslabila o 0,6 procenta, hlavní indexy v USA odepsaly 0,3 až 0,5 procenta.
"Zpráva o snížení ratingu evropských zemí bude jeden až dva dny dělat špatné titulky," myslí si Jacob Funk Kirkegaard z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku. "Žádná nová informace v té zprávě ale obsažena není," dodal.
Horší vyhlídky má naopak euro. Nikoliv ale kvůli snížení ratingu jako takovému. Euro klesá už několik dnů a vůči dolaru je nejníže od léta 2010. Na pokles eura bude mít mnohem větší vliv páteční kolaps jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli, s nimiž se Atény snaží dohodnout podmínky výměny dluhopisů. Řečtí činitelé už varovali před katastrofálními následky, pokud dohoda nebude na stole v nadcházejících dnech.
"Pokles kurzu eura ještě není u konce a i když spekulace na pokles kurzu jsou na extrémní úrovni, celá investiční komunita na pokles nespekuluje. K dalšímu snížení kurzu je tedy stále prostor," řekl hlavní analytik Richard Franulovich z investiční společnosti Westpac.