Ve světelských sklárnách se rozjela pátá pec za 42 mil. Kč

17.01.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) 17. ledna (ČTK) - Světelské sklárny Crystalite Bohemia v těchto dnech uvádějí do provozu pátou pec. Na navazující lince se budou lisovat velké vázy a mísy s hmotností i přes šest kilogramů, za rok jich bude až 750.000, řekl dnes novinářům ředitel Martin Fait. Podnik, který se už zřejmě stal největším tuzemským producentem domácího užitkového a dárkového skla, pomýšlí na stavbu šesté pece, která by mohla být postavena asi za rok. Rozhodnutí ale ještě nepadlo.

"Uvažujeme ještě o jedné peci ve spolupráci se středním Východem," poznamenal Fait. Osobně se prý další investici trochu brání, protože už teď budou sklárny denně zpracovávat 100 tun skla. Tedy více, než měly někdejší sklárny Sklo Bohemia. Podle Faita není vyloučeno ani to, že nová pec bude postavena ve sklárnách v Květné, které loni Crystalite převzala.

Díky zvyšování výroby teď přibylo ve světelských sklárnách 60 pracovních míst. Po obsazení všech pozic bude podnik zaměstnávat 560 lidí. Crystalite Bohemia funguje v areálu někdejších skláren Sklo Bohemia, které v roce 2008 zkracovaly. Podnik tehdy zaměstnával přes 1200 lidí. Závod koupil Lubor Červa a na podzim 2009 obnovil strojovou výrobu skla. Bývalé sklárny provozovaly čtyři sklářské pece, tedy o jednu méně než je současný stav. Vyšší zaměstnanost byla dána tím, že měly i ruční výrobu skla.

Na rozdíl od Skla Bohemia už Crystalite nevyrábí olovnatý křišťál, ale sklovinu bez olova, jejíž produkce je podle Faita podstatně šetrnější k životnímu prostředí. "Dneska umíme dělat sklo oproti olovnatému křišťálu o 30 až 40 procent levnější. Nabízíme produkt stejné nebo vyšší kvality za nižší cenu," přiblížil ředitel jeden z důvodů úspěchu skláren.

K obchodnímu úspěchu podle Faita přispělo i to, že firma umí vyrábět skleněné předměty v hmotnosti od dvou až 6,5 kilogramu. "V tom jsme v Evropě trochu monopol, nikdo ani ze západní Evropy nedisponuje tak moderní technologií," doplnil. Kromě nových strojů sázejí sklárny i na moderní design svých výrobků.

U páté sklářské pece teď skončilo zahřívání, které trvalo přes týden. "Z nuly se postupně temperovala na 1400 až 1450 stupňů Celsia," podotkl Fait. Denně se v této peci bude tavit 14 tun skla.

Roční obrat společnosti se díky rostoucí výrobě letos zvýší zhruba na 900 až 920 milionů Kč, zatímco loni činil 650 milionů Kč. Sklárny vyvážejí do 52 zemí světa. Podle Faita už pro letošek mají uzavřeny zakázky zhruba na polovinu produkce.

Věra Stejskalová dr

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK