RWE: Změna výroby elektřiny v Německu je drahá a zatěžuje sousedy

17.01.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 17. ledna (ČTK) - Ambiciózní plán Německa klást při výrobě elektřiny větší důraz na obnovitelné zdroje je příliš nákladný a znamená zátěž pro přenosové soustavy v sousedních zemích. Řekl to dnes šéf německé energetické společnosti RWE Jürgen Grossmann, podle něhož zátěž pociťuje i Česká republika. Transformaci výroby elektřiny v Německu si vynutilo rozhodnutí opustit jadernou energetiku.

Německo se už teď více spoléhá na sluneční a větrnou energii. Grossmann řekl, že zatížení přenosových soustav prudce narůstá, jakmile zesílí vítr na severu Německa, kde má země větrné farmy. Instalovaná kapacita větrné energie, která v Německu dosahuje 27.000 megawattů, je v takové situaci na maximu.

"Větrná energie (ze severního Německa) se tlačí do Nizozemska a přes Belgii do Francie," řekl šéf RWE na výroční energetické konferenci, kterou v Berlíně pořádá německý ekonomický list Handelsblatt. "Totéž se děje i s větrnou energií ze spolkové země Meklenbursko - Přední Pomořansko: putuje do Polska, pak do České republiky a přes Bavorsko se vrací do Německa. Naše sousedy takové energetické rázy netěší," dodal.

Společnost RWE loni v létě musela uzavřít dva jaderné bloky v elektrárně Biblis v Hesensku. Vláda kancléřky Angely Merkelové tehdy v reakci na havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě rozhodla, že Německo část svých jaderných zdrojů odstaví hned, zbytek pak do deseti let. RWE, stejně jako další energetické firmy, zatím hledá způsob, jak se vyrovnat s novými pravidly a kde si zajistit další růst i bez jádra.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK