"Zásilka, kterou dnes objevili inspektoři ve Stránecké Zhoři, bude vrácena zpět zemi původu," uvedl mluvčí. V zásilce bylo 130.830 vajec.
V pondělí veterináři zadrželi tři zásilky. Ve velkoskladu Lidlu v Cerhovicích a Brandýse nad Labem bylo 166.260 vajec, v zásilce dodané do společnosti EUFI s.r.o. sídlící na Praze-západ bylo nalezeno 302.400 nejasně deklarovaných vajec.
První případ, kdy byla v Česku zachycena vejce z chovu s nevhodnými klecemi, se objevil v minulém týdnu. Inspektoři je odhalili v obchodě Kaufland v Olomouci, kam vejce dodal polský výrobce Ovotek Sp.z.o.o.
Evropská unie nařídila již před 13 lety producentům vajec, aby si nejpozději do konce roku 2011 pořídili pro slepice komfortnější klece. Všichni čeští drůbežáři novou technologii používají, ale mnozí jejich kolegové ze zahraničí nikoli. "Tím získávají jednoznačnou konkurenční výhodu proti těm, kteří klece vyměnili a náklady museli promítnout do cen. Ministr (zemědělství Petr) Bendl vydal koncem loňského roku českým kontrolním úřadům pokyn, aby se vejce z neobohacených klecí na náš trh nedostala," sdělila ČTK v minulém týdnu ředitelka odboru komunikace ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová.
Čeští drůbežáři zatím do předepsané výměny klecí investovali zhruba 1,2 miliardy korun, uvedla dříve Českomoravská drůbežářská unie. V takzvaných obohacených klecích je pro každou slepici vyhrazena asi o třetinu větší plocha než v neobohacených, musí mít také k dispozici hrabaniště, hnízdo či hřad. V konvenčních klecích vycházelo na jednu slepici 550 centimetrů čtverečních, v obohacené kleci je to 750 centimetrů.