V případě rozvojových zemí SB pro letošek zhoršila svoji prognózu ekonomického růstu na 5,4 procenta z dosavadních 6,2 procenta a u rozvinutých zemí na 1,4 procenta z 2,7 procenta. U 17 zemí eurozóny však SB očekává pokles ekonomiky o 0,3 procenta, doposud její odhad počítal s růstem o 1,8 procenta. Pro USA banka snížila výhled na 2,2 procenta z 2,9 procenta.
Globální růst poškodí hlavně recese v Evropě a zpomalení v Indii, Brazílii a dalších rozvinutých zemích. Podmínky se mohou dále zhoršit, pokud se najdou další evropské země, které nebudou schopné si obstarat peníze na finančních trzích. "Globální ekonomika vstupuje do nové fáze nejistoty a nebezpečí," varoval hlavní ekonom banky Justin Yifu Lin. Považuje rovněž za reálné opakování situace ze září 2008.
Lin varoval, že mnoho vlád je nyní ve slabší pozici než v době globální krize v roce 2008, a bude tak pro ně horší odpovědět na krizi. Dluhy a rozpočtové deficity zemí jsou nyní převážně vyšší. V případě velké krize, nebude žádná země ušetřena a pokles bude pravděpodobně delší a hlubší než ten minulý, dodal.
"Je velmi pravděpodobné, že většina evropských zemí včetně Německa vstoupila ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku do recese," dodal ředitel pro rozvojové projekty SB Hans Timmer. Investoři již snížili své investice do rozvojových zemí. Ve druhé polovině loňského roku klesly v meziročním srovnání o 45 procent, napsaly agentury AP a Reuters.