Prostředky z prodeje poslouží ke snížení zadluženosti státu
Odkoupením podílu Národní banky Slovenska se otevírá cesta pro vytvoření nejsilnější středoevrop
ské i východoevropské skupiny. Smlouvu o prodeji 24,13procentního podílu NBS v ČSOB za 403,7 miliónu EUR včera s představiteli belgické KBC Bank Brusel a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Remi Vermierenem a Kurtem Geigerem podepsal guvernér Národní banky Slovenska (NBS) Marián Jusko. Transakce se podle guvernéra uskuteční dnes. Majoritní vlastník ČSOB, belgická KBC, získá od slovenské strany 16,66 procenta a EBRD 7,47 procenta ČSOB. Prodejem NBS tak Belgičané získávají celkem 82,35procentní podíl v bance. Další akcie drží IFC (Mezinárodní finanční korporace ze skupiny Světové banky) a nově i EBRD.Orgány EBRD nyní podle slov Geigera zvažují možnost podílet se na restrukturalizaci a případné privatizaci Všeobecné úvě
rové banky a o kapitálovém navýšení svého podílu v Poľnobance. Předseda představenstva a generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek k prodeji včera uvedl, že se jedná o úspěšné dokončení privatizace ČSOB, která tímto krokem posiluje své vedoucí postavení v regionu. Přínosem je potřebná operační stabilizace ve slovenském prostředí.Zapojením EBRD do akcionářské struktury ČSOB se potvrzuje výjimečná pozice banky v tuzemsku i její pozitivní hodnocení v zahraničí. Slovenský trh má pro banku strategický význam - mimo jiné i s ohledem na vysokou dynamiku přibližování země k Evropské unii. Vstupem na tento trh se zároveň potvrzuje zájem na vytvoření silné středoevropské a východoevropské banky, uvedl tiskový mluvčí ČSOB Jan Stolár.
Současně s podpisem smlouvy ČSOB získala mimo standardní bankovní licenci i příslib na její rozšíření do sféry hypotečních služeb, stavebního spoření, penzijního připojištění a pojišťovnictví. Součástí dohod je i závazek slovenského Ministerstva financí poskytnout pro pobočku banky v Bratislavě revolvingový úvěr v maximální výši deseti miliard
Sk. ČSOB na Slovensku výrazně zvýší počet svých poboček a rozšíří služby pro podniky.Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, který se podpisu smluv účastnil, hodnotí transakci jako velmi pozitivní s ohledem na dělení bývalého federálního majetku - tuto kapitolu se již podařilo uzavřít na politické úrovni, nyní pokračuje i ve sféře obchodní.
Prostředky z prodeje slovenských v ČSOB by se měly použít ke snížení zadluženosti státu. Ministryně financí Brigita Schmögnerová k tomu pro agenturu TASR dodala, že její resort se bude snažit, aby se tyto prostředky "neprojedly". Včerejším podpisem smlouvy o prodeji se završila náročná privatizační transakce zahájená před necelým rokem a půl rozhodnutím o privatizaci českého podílu.
Zdroj: HN z 21. 12. 1999