"Praha, respektive Česká republika, se zařadila mezi několik málo měst, kde vloni nájemcům náklady vzrostly, ačkoli marginálně - přibližně o procento. Je to dáno především nárůstem poplatků za služby. Dosahované nájemné stagnovalo," uvedla ředitelka pražského oddělení Consulting & Research DTZ Lenka Šindelářová.
Roční náklady na pronájem skladů v Praze loni podle DTZ činily přibližně 62 eur za metr čtvereční, tedy asi 1578 korun. Ve srovnání s dalšími hlavními logistickými centry je Praha v Evropě sedmou nejdostupnější destinací. Nejvíce firmy za sklady platily v okolí londýnského letiště Heathrow. Metr čtvereční je tam ročně stál 217 eur (kolem 5523 korun).
Průměrné náklady nájemců v celé Evropě klesly v roce 2011 v průměru o 1,4 procenta. Pokles nákladů vykázala třetina trhů. Do roku 2016 mají podle odhadu DTZ celkové průměrné náklady na pronájem skladů růst přibližně 1,5 procenta ročně, což je podle odborníků hluboko pod inflací.
"Domníváme se, že v roce 2012 by nájemné mělo zůstat stabilní. Lze očekávat určité oslabení poptávky s ohledem na ekonomickou situaci a zhoršené makroekonomické predikce. Vzhledem k proexportní orientaci ČR je situace výrazně závislá na poptávce především z Německa a dalších zemí EU," dodala k výhledu na vývoj nájemného v Česku Šindelářová.
Za celkovými náklady na pronájem skladových prostor považuje DTZ veškeré poplatky, které nájemce musí hradit. Spadá do nich nájemné, poplatky za služby či daň z nemovitosti. Celkové náklady nezahrnují pobídky jako nájemní prázdniny či příspěvky na vybavení prostor.