Vrchní ředitel Jan Heller nebude kvůli své chybě znovu jmenován do funkce
Poslední incident může narušit pověst Českého statistického úřadu jako spolehlivé instituce. Po prošetření situace, kdy se z Českého statistického úřadu (ČSÚ) dostaly výsledky HDP za 3. čtvrtletí den před oficiálním zveřejněním, označilo vedení úřadu jako viníka vrchního ředitele Jana Hellera. "Vedení ČSÚ si uvědomuje závažnost problému a negativní dopad na pověst úřadu, a proto se rozhodlo pozastavit jeho opětovné jmenování do funkce vrchního ředitele sekce národních účtů k 1. lednu příštího roku," oznámil včera mluvčí úřadu Jaroslav Macháně. Heller zůstane i nadále zaměstnancem ČSÚ, dodal mluvčí.
Podle zjištění ČSÚ unikly informace v důsledku chybného úkonu při práci s počítačem, konkrétně chybným nastavením data pro automatické odeslání doplňujících údajů o elektronickou poštou vybraným uživatelům, kteří o to požádali. Jednalo se o několik tiskových agentur a analytiků finančních institucí.
Informace byly zaslány z počítače vrchního ředitele Hellera, který odjížděl den před oficiálním zveřejněním na služební cestu do zahraničí.
ČSÚ po nedávném incidentu zesiluje veškeré mechanismy ochrany dat v úřadu. "Zmíněné nadstandardní informační služby budou dále poskytovány pouze prostřednictvím útvaru informačního servisu," uzavřel Macháně.
Čísla o vývoji unikly již potřetí. Poprvé se dostaly na veřejnost v podobě informací deníku Právo, který definitivní výsledky o vývoji v prvním čtvrtletí 1998 zveřejnil ve stejný den jako ČSÚ, tj. do novin se dostaly minimálně o den dříve. Druhý únik se stal v letošním roce a zůstal "utajen" v rámci analytické komunity.
Úniky dat před zveřejněním se mohou ihned projevit při obchodování na finančních trzích. Pokud je číslo výrazně odlišné od předpovědí, může uživatel takové "insider informace" hodně vydělat. To se minulé úterý nestalo, protože uniklý údaj se shodoval s očekáváním trhu.
Navíc domácí trh reaguje na makroekonomická data min
imálně. "Na více standardních trzích, jako je například americký trh, by taková předčasná informace byla cenná. V USA relativně silně reaguje na zveřejněná data především akciový trh," řekla Hana Fegutová z Investiční a Poštovní banky.Z hlediska českého finančního trhu jsou zřejmě nejcitlivější údaje o HDP, spotřebitelských cenách, cenách výrobců a výsledky zahraničního obchodu. "Tyto indikátory jsou vnímány jako klíčové pro rozhodování centrální banky o úrokových sazbách," konstatoval Martin Čihák z Kom
erční banky.Úniky dat nejsou českou specialitou, dochází k nim čas od času i ve vyspělejších zemích. "Český statistický úřad bychom však měli srovnávat s Českou národní bankou, která také zveřejňuje některé citlivé statistické údaje, zejména o finančním sektoru. Pokud je mi známo, u ní až dosud k podobnému úniku nedošlo," upozornil Čihák.
Zdroj: HN z 21. 12. 1999