SEF tento měsíc ve zprávě o globálních rizicích dalo najevo, že si je dobře vědomo "ducha doby", který se projevil kritikou nerovnosti a kapitalismu a má podobné rysy jako antiglobalizační hnutí minulého desetiletí. Zpráva fóra upozornila, že zvýšený odpor hlasité části mladé generace vůči nerovnosti ohrožuje globalizaci a světový růst, díky nimž v posledních dvou desetiletích svět zažil bezprecedentní rozšíření ostrovů prosperity.
Zakladatel fóra Klaus Schwab před fórem prohlásil, že nynější protikapitalistická nálada přerůstající až v "dystopii" může vyvolat v globální ekonomice "spirálu poklesu, prohlubovanou dále sociálními otřesy protekcionismem, nacionalismem a populismem".
V dnešním rozhovoru pro agenturu AP nicméně Schwab nejnovější nositele levicového populismu z davoských iglú pozval k diskusím o tom, "jak napravit kapitalismus". Podnikatele vyzval k větší pokoře a konstatoval, že "se stále nepoučili z minulých chyb", které vedly na konci minulého desetiletí k finanční krizi.
Schwab letos přivítá v Davosu na 2600 politických činitelů, firemních šéfů a dalších hodnostářů. Šéfové 11 mezinárodních organizací v čele s ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou vydali před fórem "výzvu k akci", v níž za hlavní tři současné ekonomické problémy označili slabý ekonomický růst, klesající zaměstnanost a hrozbu obchodního protekcionismu.
Letošní ročník SEF otevře ve středu německá kancléřka Angela Merkelová. Mezi hlavními řečníky budou dále Lagardeová, americký ministr financí Timothy Geithner, generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo generální tajemník Ligy arabských států Nabíl Arabí. Mezi novými účastníky fóra budou například zástupci "arabského jara" z Tunisku, Libye a Egypta. Za ČR se podle serveru iHNed.cz. zúčastní hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček.