"Objevuje se méně špatných zpráv, investoři začínají oceňovat tříleté půjčky, které Evropská centrální banka poskytla evropským bankám, lepší se finanční podmínky v Evropě a snižuje se systémové riziko, vidí jako důvody současného vývoje makléř Fio banky Pavel Hadroušek. "Krátkodobě ale akcie nástup do nového roku přepálily a v brzké době očekáváme korekci předchozího růstu," dodal.
Za růstem stojí výsledková sezona v USA, postupně zlepšující se makrodata v Evropě i USA a také mírně snížení napětí ohledně evropské dluhové krize a stabilizace úrokových výnosů, doplnil analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. Akciové trhy prý byly v předchozích měsících pod tlakem obav z další recese, zdá se však, že situace ve světové ekonomice přeci jen není tak špatná, jako se trh obával. "Vzhledem k tomu, že dosavadní růst trvá bez větší přestávky již více než měsíc a trhy jsou téměř na svých úrovních před propady v srpnu minulého roku, očekávám v brzké době alespoň menší korekci," podotkl.
Analytik BH Securities Petr Hlinomaz se stále domnívá, že jakkoliv je začátek tohoto roku příznivý a optimistický, bude tento rok stále spíše v hledání, jak uchovat hodnotu, než jak maximalizovat výnosy. Tak, jak rychle index nabyl své hodnoty, stejně rychle ji podle něj může pozbýt. "Fundamentální argumenty k vytrvalejšímu růstu trhů v tomto roce v Evropě zatím nejsou. Otázky zadlužení a ekonomického růstu v Evropě jsou otevřené a dosavadní vývoj zatím nevedl k nějakému zlomu, který by ukázal, jaké bude konečné řešení a uspořádání v Evropě, v EU," poznamenal.
Hadroušek upozornil na to, že index S&P 500 od svého dna v říjnu 2011 vzrostl o 20 procent a nyní se pohybuje na hodnotě minus 3,5 procenta od maxima z dubna 2011. "Očekáváme, že se indexy budou obchodovat v širokých mantinelech a rozkolísanost kurzů zůstane i nadále vysoká. Rovněž předpokládáme dosažení nových maxim od vypuknutí finanční krize v roce 2008, ale vzhledem k evropskému chaosu a potenciálním rizikům ve světě (Irán, Čína, Indie) přijde i tradiční výrazná korekce," odhadl.