Podle předběžné dohody by investoři vyměnili své obligace v nominální hodnotě 206 miliard eur za nové, jejichž celková hodnota včetně úroků by byla o 60 procent nižší. Nominální hodnota nových dluhopisů bude proti dosavadním bondům poloviční, jejich lhůta splatnosti bude výrazně delší a průměrná úroková sazba ve formě kupónů bude mírně pod čtyřmi procenty ve srovnání se zhruba pěti procenty u starých dluhopisů.
Hlavní prvky dohody se tak řídí doporučením ministrů financí eurozóny, kteří na počátku týdne kvůli příliš vysokým úrokům zamítli poslední nabídku věřitelů a vymínili si, aby průměrný úrok nových dluhopisů klesl pod čtyři procenta. Roční náklady úrokových plateb z řeckých dluhopisů se tím sníží proti nynějšímu stavu o zhruba 60 procent na čtyři miliardy dolarů (76 miliard Kč), odhadl podle agentury AP institut Re-Define.
"Příští týden budeme schopni dokončit plán výměny dluhopisů," řekl v sobotu večer řecký ministr financí Evangelos Venizelos. "Od konečné dohody jsme skutečně už jen jeden krok," dodal. Charles Dallara, který jako hlavním vyjednavač věřitelů jedná v Aténách od čtvrtka, má dnes Řecko opustit, zůstane však z řeckými činiteli v kontaktu.
Řecko od MMF a EU nutně potřebuje nový úvěrový balík nejpozději do 20. března, kdy má splatit dluhopisy za 14,5 miliardy eur (365 miliard Kč). Podle posledních informací však budou mezinárodní věřitelé od řecké vlády požadovat, aby přislíbila další reformy a úsporná opatření a začala plnit slíbené kroky. Bez nové finanční pomoci by Řecku hrozil neřízený bankrot a země by možná musela opustiti eurozónu.
Státní dluh Řecka přesahuje 350 miliard eur, z toho na soukromé věřitele připadá kolem 200 miliard eur. EU a MMF v dubnu 2010 sjednaly s Řeckem první záchranný balík v hodnotě 110 miliard eur.