Cena severomořské ropy Brent, která zhruba odpovídá cenám ropy z oblasti kolem Perského zálivu, skončila tento týden na úrovni 111,50 dolaru za barel. Za týden získala asi 1,5 procenta.
Na počátku týdne reagovala mírným růstem na to, že Evropská unie rozhodla o embargu na dovoz íránské ropy, ale s platností až od července. V pátek ropa rovněž mírně posílila po zprávě, že íránský parlament začne dnes jednat o zastavení vývozu ropy do zemí Evropské unie už od příštího týdne.
Ropa vyvážená do Evropy tvořila v loňském prvním pololetí 18 procent íránského exportu. EU tak je po Číně jejím druhým největším odběratelem. Teherán tvrdí, že unijní zákaz dovozu poškodí jen samu Evropu.
Okamžité přerušení dodávek íránské ropy do EU by mohlo Evropu poškodit, zejména v situaci, kdy jsou ceny benzinu kvůli propadu eura k dolaru na maximech. Analytici ropného trhu však dlouhodobější negativní dopad embarga nepředpokládají, protože během roku by se měly výrazně zvýšit dodávky ropy z Libye a Iráku, a ztracené íránské dodávky je navíc schopna snadno nahradit Saúdská Arábie.
Írán ve sporech se Západem o svůj jaderný program hraje v poslední době hlavně ropnou kartou. Teherán v případě uplatnění zpřísněných sankcí varuje před uzavřením Hormuzského průlivu, který je branou do Perského zálivu a přepravuje se jím 40 procent světové ropy.