Město chce letos investovat kolem 400 milionů korun zejména do projektů, které bude spolufinancovat z evropských dotací. Začít by měla první etapa revitalizace historické čtvrti Podprůhon za 134 milionů korun. Počítá se také s několikrát odloženou rekonstrukcí divadla za více než 160 milionů korun. Další investice budou podle ekonomického náměstka primátora Miroslava Bernáška (ODS) směřovat například do obnovy bytového fondu města.
Největší diskuse se v minulých letech při schvalování rozpočtu pravidelně týkaly financování sportovních oddílů. Letos byla diskuse překvapivě klidná. Zastupitelé se například shodli na přesunutí 12 milionů korun potřebných k zakoupení pozemků pod kulturním domem. Do "zásobníku investičních akcí" zařadili budoucí výstavbu hospice, která by mohla vyjít na 80 milionů korun.
"Nejsme zásadně proti rozpočtu, máme k němu pouze připomínky. Myslím si ale, že je poněkud přehřátý," poznamenal například opoziční zastupitel a někdejší primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Jedinou vážnější připomínku měli někteří opoziční zastupitelé k tomu, že prý neměli dostatek času na prostudování rozpočtu a nemohli jej porovnat s tím loňským. Rozpočet schválilo 31 z 33 zastupitelů, dva se hlasování zdrželi.
Kladenští zastupitelé loni schválili rekordní rozpočet s příjmy i výdaji 2,065 miliardy korun. Kladno vstoupilo podobně jako jiná města ve Středočeském kraji do letošního roku s rozpočtovým provizoriem. Výhodou je to, že řádný rozpočet se schvaluje v době, kdy je už jasnější, jaké budou příjmy města ze státního rozpočtu. S rozpočtovým provizoriem letos pracují například v Rakovníku nebo Příbrami.
Matěj Říha dr