Zákon i s úpravami, s nimiž souhlasil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), nyní dostane k podpisu prezident. Norma mimo jiné nechává povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, u kterých ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy. Podle Senátu to posílí jistotu provozovatelů, že budou mít s odběratelem nové smlouvy.
Se zákonem ani po úpravách Senátu nejsou spokojeni provozovatelé fotovoltaických elektráren a dalších obnovitelných zdrojů. Tvrdí, že zákon výrazně poškodí jejich podnikání. Nelíbí se jim například podmínky pro výrobu energie ze slunce či podpora spalování biomasy.
Nový zákon například upravuje způsob nakládání se solárními panely na konci jejich životnosti. Likvidaci panelů, které výrobce prodal a prodá do 1. ledna 2013, bude muset financovat provozovatel solární elektrárny. Po tomto datu už to bude muset zajistit výrobce panelů. Provozovatelé tuzemských solárních elektráren proti tomu protestovali. Tvrdí, že na tento účel již finančně přispívají v rámci evropské asociace PV Cycle. Při dvojím zatížení hrozí někteří z investorů arbitrážemi.
Zákon také nadále počítá se srážkovou daní pro solární elektrárny. U té nyní Ústavní soud posuzuje, zda nepředstavuje retroaktivní snížení příjmů investorů. Daň byla zavedena, aby částečně kompenzovala zdražení elektřiny kvůli solárním zdrojům.
Nová norma má podle vlády pomoci ČR dosáhnout cíle, ke kterému se zavázala v rámci EU, aby do roku 2020 obnovitelné zdroje pokrývaly 13,5 procenta spotřeby elektřiny. Zároveň chce ale pomocí nové legislativy omezit prudký růst obnovitelných zdrojů, který způsobuje zdražení elektřiny pro spotřebitele.