Kolem 100 milionů korun hodlá společnost vynaložit na modernizaci zařízení generátorovny, konkrétně půjde o instalaci nového řídicího systému. Kolem 50 milionů jsou odhadované letošní náklady divize Těžba. Peníze v tomto případě půjdou na prodloužení pásových dopravníků v lomu Jiří v souvislosti s postupem těžby. Těžba v jediném lomu, který SU po loňském dočasném ukončení prací v lomu Družba využívá, je plánována do roku 2035. V Družbě je připraveno odvodnění nejhlubšího místa lomu kvůli zajištění území pro těžbu plánovanou v budoucnu, konstatoval Vaněk.
Moderní technologii, jež má výrazně ovlivnit kvalitu vytěženého uhlí, hodlá SU použít přímo na těžebních velkostrojích. Zařízení využívající systému GPS navigace dokáže s přesností na 20 centimetrů určit polohu stroje a současně je propojeno s takzvaným geomodelem. Dosud se obsluha velkostroje orientovala při těžbě jen podle mapy, což však bylo pro určení kvality dobývaného uhlí poměrně nepřesné. Podle Vaňka se letos počítá s instalací tohoto systému na první dva stroje z osmi. Vybavení každého měřením GPS včetně propojení na geomodel vyjde přibližně na milion korun.
K menším investičním akcím ve Vřesové bude letos patřit projekt na využití páry v sušárně asi za dva miliony korun. Odpadní pára z jedné části zařízení se vrátí do provozu a využije pro sušení uhlí. Přinese to úspory v provozních nákladech, uvedl Vaněk.
Sokolovské uhelné klesl v roce 2010 čistý zisk o 345 milionů korun zhruba na 1,58 miliardy korun. Výsledky loňského roku společnost dosud nezveřejnila, ale předběžně očekává zisk kolem 1,5 miliardy korun.