Spotřební daň na ovocná vína vyrobená například z jablek nebo rybízu i spotřební daň na medovinu zavedl na Slovensku zákon, který začal platit na začátku letošního roku. Původně se počítalo také se zdaněním vína vyráběného z hroznů, což se ale nestalo.
Producenti ovocných vín si stěžovali, že po uvalení spotřební daně ve výši 1,35 eura (34 korun) na litr se cena jejich produktů na pultech obchodů několikanásobně zvýšila. Dostala se tak prý na úroveň nejlevnějších hroznových vín z dovozu. Výrobci rovněž tvrdili, že rozdílné zdanění jednotlivých druhů vín je diskriminační a že očekávané zvýšení příjmů státu se nedostaví. Vinařské závody v Krupině, údajně největší výrobce ovocných vín v zemi, v reakci na novou daň začaly propouštět.
Sněmovna výrobcům ovocných vín a medoviny nakonec ustoupila. Bleskovou novelou zákona prostřednictvím takzvaného přílepku, tedy při projednávání jiné normy, snížila sazbu spotřební daně od března na nulu. Pokud novelu podepíše prezident, výrobci ovocných vín budou moci také požádat úřady o vrácení už zaplacené spotřební daně.
V Česku rozpoutal diskusi o zdanění vína ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který navrhl zavést spotřební daň na tento alkoholický nápoj od roku 2013. Ministr uvedl, že si představuje daň ve výši deset korun za litr, o konečné sazbě je ale připraven diskutovat. Proti uvalení spotřební daně na víno se postavili vinaři. Nesouhlas s Kalouskovými návrhy vyjádřilo také ministerstvo zemědělství, podle kterého by vybraná daň nebyla pro státní rozpočet zásadním příjmem, a přitom by uškodila českým vinařům.