"Ve spolupráci s německým Löflerovým institutem jsme zajistili v současnosti jedinou diagnostickou metodu pro průkaz viru a Státní veterinární ústav v Praze je schopen provádět diagnostiku této nákazy," sdělil Duben s tím, že postup monitoringu SVS koordinuje s Evropskou komisí. "V této chvíli se jedná zatím o monitoring, který má za cíl zjistit, zda se na území ČR uvedený virus vůbec vyskytuje," řekl.
Jelikož je schmallenbergský virus novou virovou nákazou nelze podle Dubna přesně vymezit rizika spojená s nákazou. Případný výskyt choroby by však podle něj rozhodně představoval ekonomické ztráty chovatelů.
Jedním ze základních příznaků u skotu je totiž horečka a s ní spojené snížení dojivosti krav až o polovinu. Po třech až pěti dnech tyto příznaky odezní a užitkovost se vrací na původní úroveň. U ovcí a koz byl pak zaznamenán výskyt vrozených vad až u 50 procent novorozených mláďat. Dle dostupných informací se virus dosud vyskytl ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu a v Belgii.
Chovatelé skotu by podle mluvčího měli ve spolupráci se soukromými veterináři sledovat, zda se u zvířat nevyskytují příznaky nemoci. "V případě, že takovéto příznaky jsou v chovu zaznamenány, by chovatelé nebo soukromí veterinární lékaři měli neprodleně informovat příslušnou krajskou veterinární správu nebo Městskou veterinární správu v Praze," řekl Duben. U ovcí a koz se má sledování zaměřit především na zvýšený výskyt mláďat s vývojovými vadami.