Jako jeden z argumentů použil Nečas prognóz analytiků, podle nichž by konečná cena pohonných hmot mohla začít klesat. Podle něj se tak jen z důvodu poklesu ceny ropy a kurzového vývoje otevírá prostor pro pokles ceny o víc než korunu za litr.
Také mezinárodní srovnání cen podle něj není tak nepříznivé pro ČR, jak se tvrdí. "Z okolních států má levnější pohonné hmoty pouze Rakousko a Polsko," řekl.
Prohlásil také, že i v případě nejvyššího cenového rozdílu nafty mezi ČR a Polskem ušetří motoristé na jedné průměrné nádrži 150 korun. "Vyplatí se to tedy pouze těm, kteří bydlí v naprosté a bezprostřední blízkosti hranic s Polskem," tvrdí Nečas. "Z tohoto důvodu je dopad na poptávku po pohonných hmotách v Česku minimální," dodal. Podotkl také, že řada zemí zvažuje zvýšit spotřební daně z pohonných hmot.
Připomněl také, že od příštího roku klesne základní sazba daně z přidané hodnoty z 20 na 17,5 procenta, což na celkové ceně vytvoří prostor o zlevnění až o 70 haléřů na litr.
Také snížení spotřební daně by podle něj nepomohlo. Pokud by daň klesla o korunu, jak aktuálně navrhuje ČSSD, nevedlo by to k nárůstu prodejů o desetinu a pro stát by to znamenalo výpadek dvou až čtyř miliard korun. "Pokles ceny není zaručen snížením spotřební daně a není také zaručeno, že jistý výpadek příjmů státního rozpočtu by byl vykompenzován zvýšeným objemem prodaných ropných produktů," dodal Nečas.
Ceny pohonných hmot v poslední době rekordně rostly. Podle posledních údajů společnosti CCS z počátku tohoto týdne se už ale zdražování zastavilo a ceny klesly řádově o haléře. Přesto cena litru Naturalu překročila na některých místech 36 korun. Ještě před rokem byla cena o zhruba tři koruny nižší.