RWE je podle Chalupského každý den v kontaktu s dodavatelem Gazprom o vývoji dodávek. "Z Ruska jsme byli ujištěni, že nejde o žádný politický problém. Je to důsledek extrémně vysoké spotřeby plynu v Evropě," uvedl.
Dovozce podle Chalupského kompenzuje pokles v dodávkách pomocí plynovodu Nord Stream, který dopravuje ruský plyn po dně Baltu a přes Německo. Kvůli relativně teplému počasí do konce ledna mají také dodavatelé dostatečné množství plynu v zásobnících.
V úterý se objevily zprávy, že monopolní ruský vývozce plynu Gazprom kvůli mrazům v Rusku začal omezovat export do Evropy, ruská společnost to ale popírá. Evropská komise uvedla, že dodávky plynu do Itálie přes Rakousko jsou proti normální úrovni nižší o zhruba deset procent a podle ruského listu Vedomosti docházejí zprávy o nižších dodávkách i z Česka, Maďarska a Polska.
Druhý muž Gazpromu Alexander Medveděv dnes řekl, že zprávám o omezování ruského vývozu do Evropy nerozumí, protože firma naopak zvýšila svůj export na západ na maximum. Medveděv přitom obvinil Ukrajinu z odebírání nadlimitních objemů plynu z tranzitního plynovodu, Kyjev to ale popírá.
SPP uvedl, že nynější pokles dodávek nepředstavuje pro jeho zákazníky žádné riziko. Slovensko těžce zasáhlo přerušení vývozu plynu z Ruska v lednu 2009, kdy bylo na ruském plynu plně závislé. Od té doby Bratislava podepsala několik dohod, které umožňují zemi přístup k více zdrojům. Také česká soustava umožňuje oboustranný tok plynu a Slovensku může v případě potřeby chybějící plyn dodat.