Zájem o spotřebitelské půjčky podle bank letos zůstane nevýrazný

03.02.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. února (ČTK) - Tuzemské banky většinou očekávají v letošním roce v oblasti spotřebitelských úvěrů obdobný vývoj jako loni, tedy stagnaci nebo pokles zájmu. Důvodem je ekonomická situace a z toho vyplývající opatrnost domácností více se zadlužit. Z tohoto důvodu banky očekávají, že letos budou mít klienti zájem především o konsolidaci více půjček do jednoho úvěru s nižší měsíční splátkou. Vyplývá to z ankety mezi tuzemskými bankami. Z té rovněž vyplývá, že většinou tuzemské banky loni zaznamenaly pokles objemu nově poskytnutých spotřebitelských úvěrů.

V letošním roce přitom chce podle dřívějších informací začít poskytovat spotřebitelské úvěry nově internetová Zuno Bank, patřící do rakouské skupiny Raiffeisen. Banka hodlá prý rovněž zavést kontokorenty. V létě by měla spotřebitelské úvěry začít nabízet Air Bank. Banky plánují přetáhnout především klienty větších bank, a to nižšími úroky. Průměrná úroková sazba u spotřebitelských půjček přitom přesahuje 12 procent.

"V první polovině roku očekáváme stagnaci objemu spotřebitelských úvěrů s tím, že domácnosti i banky zůstanou kvůli nejisté ekonomické situaci opatrné. Ve druhé polovině roku může objem půjček meziročně narůst o jednotky procent," uvedl například analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Neočekává ani výraznější změny u úročení spotřebitelských úvěrů. "Jejich zvýšení by mohlo přinést zjištění bank, že stoupá objem nesplácených úvěrů domácností, to však v zásadě nečekáme," dodal.

UniCredit Bank přitom loni poskytla díky novému konceptu půjček spotřebitelské úvěry za dvě miliardy korun, zatímco předloni to bylo jen za 280 milionů korun.

Naopak pokles zájmu o spotřebitelské úvěry loni zaznamenala Česká spořitelna, ČSOB nebo i GE Money Bank. Česká spořitelna loni poskytla úvěry za 21,6 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o šest procent. GE Money Bank poskytla spotřebitelské půjčky za 14 miliard korun a meziročně jí tak objem poklesl zhruba o pětinu.

"Letos předpokládáme, že velikost trhu spotřebitelských úvěrů se nebude dramaticky měnit a zůstane na podobné úrovni, jako byla loni. V optimistickém scénáři je možný mírný růst do dvou procent," uvedl mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek.

Z průzkumu České spořitelny pak vyplývá, že prioritou klientů bude v příštím roce optimalizace výdajů, tedy splátek, které platí za úvěry. "Předpokládáme, že tento trend bude převládat i letos," uvedl Petr Podzimek z tiskového centra České spořitelny. Podle banky tak lze čekat zájem především o konsolidaci půjček.

"Neočekáváme, že by v letošním roce měl zájem o spotřebitelské úvěry nějak výrazně růst, spíše bude přetrvávat trend z poslední doby. Lidé se poučili vývojem v posledních letech a zadlužují se opatrněji než před rokem 2009," uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Podle něj lidé již nevyužívají tolik půjčky na dovolené, nové telefony či vánoční dárky. "Lidé každý dluh pečlivě zvažují a zadlužují se jen v případě, že úvěr skutečně potřebují, například na vybavení domácnosti," dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK