Podle údajů ministerstva práce nezaměstnanost v lednu klesla pátý měsíc po sobě a její míra se snížila na 8,3 procenta, tedy na nejnižší úroveň od února 2009. Ekonomika vytvořila 243.000 nových pracovních míst, což bylo nejvíce za devět měsíců a mnohem více, než se čekalo.
"Ekonomika sílí. Oživení se zrychluje. A musíme udělat vše, co můžeme, abychom v tom pokračovali," řekl dále Obama.
"Nyní není čas na to, abychom sami naší ekonomice ubližovali," uvedl v souvislosti s dlouhotrvajícími spory s Kongresem, který ovládají republikáni. "Chci Kongresu vyslat jasné poselství. Nezpomalujte oživení, které zažíváme. Nezpackejte to. Nyní je čas činů," dodal.
Vyzval Kongres, aby prodloužil do konce roku dvouprocentní snížení daní zaměstnanců. "Nemělo by to být tak komplikované," řekl.
Varoval současně, že problémy ještě neskončily. "Tato čísla budou v příštích měsících kolísat a stále je ještě příliš Američanů, kteří potřebují práci, nebo potřebují lépe placenou práci, než mají nyní," zdůraznil.
Dnešní údaje jsou dobrou zprávou pro Obamu, kterého čeká na podzim souboj o znovuzvolení. Nezaměstnanost a stav ekonomiky jsou během kampaně klíčové a čím blíž bude nezaměstnanost úrovni ledna 2009 (7,8 procenta), kdy nastoupil do úřadu, tím pro něj lépe.
I za těchto okolností bude pro něj mimořádně těžké si funkci udržet. Žádný prezident od dob Franklina D. Roosevelta nebyl znovuzvolen při zaměstnanosti vyšší než 7,2 procenta. Tím byl v roce 1984 Ronald Reagan, ale nezaměstnanost tehdy měla jasně klesající trend a v 18 měsících před volbami se snížila o tři procenta.
Nejpravděpodobnější Obamův republikánský vyzyvatel, Mitt Romney, dnes uvedl, že prezident oživení naopak zbrzdil. "Tato čísla nemohou bohužel zakrýt fakt, že politika prezidenta Obamy zabránila skutečnému oživení. Jde to lépe," uvedl Romney v prohlášení.