"Loterijní byznys se stal politickým tématem a přijít s liberalizací trhu by bylo politickou sebevraždou. Plně liberalizovaný trh nemůžeme dát do zákona, protože by to bylo politicky neprůchodné," uvedl Zídek. Proto doporučuje sázkovým kancelářím, aby se snažily respektovat současnou platnou legislativu. Ta požaduje například registraci hráčů přes kamenné pobočky nebo sídlo sázkařské firmy v ČR. Licenci zahraniční firmě není možné udělit.
Zídek si je prý vědom, že kvůli postoji ČR může vzniknout řada soudních sporů. "Povedeme je rádi, abychom si mohli řadu věcí vyjasnit...Moje rada tedy je podřídit se zákonu a nerozdmýchat vášně," dodal.
Sázkové společnosti naopak argumentují tím, že současné nastavení zákonů v ČR je diskriminační a odporuje volnému trhu v EU. Jako příklad pro ČR předkládají opatření v Dánsku nebo Španělsku, které přistoupily loni na liberalizaci trhu.
Podle sázkařů by měl být trh liberalizován například i kvůli daňovým výnosům. Podle studie PwC by větší liberalizace sázkového trhu přinesla do státní kasy v následujících pěti letech 126 milionů euro, zatímco za současného stavu to může být 63 milionů eur.
Podle Zídka počítá s kritizovanou registrací sázejících přes kamenné pobočky i úplně nový loterijní zákon, který v současnosti projednává legislativní rada vlády, a bude se jím následně zabývat vláda. Studie, které například vytvořila PwC, podle něj navíc nezohledňují hledisko gamblingu, tedy závislosti na hraní různých sázkových her nebo výherních automatů. Internetové sázkové společnosti tvrdí, že mají sofistikované systémy, které se snaží případnému vzniku závislosti předcházet, například sledováním sázek dotyčného a případně i odpojením herního účtu. "My chceme, aby se lidé bavili a neupadali do závislosti," dodal právní expert Betfair Martin Lyčka.